Wicewojewoda Porowska: w Opolskiem nie brakuje pielęgniarek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2019 09:51

W Opolskiem jest wystarczająca liczba pielęgniarek - ocenia wicewojewoda opolska Violetta Porowska. Wcześniej wicemarszałek województwa poinformował, że z powodu braku kadry jego szpitale będą redukować liczbę łóżek.

Wicewojewoda Porowska: w Opolskiem nie brakuje pielęgniarek
Według danych w województwie jest blisko 6 tys. aktywnych zawodowo pielęgniarek Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W piątek wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek na konferencji prasowej poinformował, że po wejściu w życie przepisów rozporządzenia ministra zdrowia, określającego wymaganą liczbę pielęgniarek na łóżko szpitalne, w placówkach podległych samorządowi województwa brakuje 146 pielęgniarek do utrzymania obecnej liczby łóżek.

Zdaniem Kolka, ze względu na brak odpowiedniej liczby zainteresowanych podjęciem pracy w szpitalach podległych samorządowi województwa mogą być zlikwidowane 240 łóżka.

Inaczej widzi sprawę wicewojewoda Porowska. Według podanych przez nią danych w województwie jest blisko 6 tys. aktywnych zawodowo pielęgniarek, a potrzeby opolskich szpitali wynoszą 4,4 tys. Porowska podkreślała, że celem rozporządzenia jest poprawa warunków pracy pielęgniarek i standardów obsługi pacjentów.

Wicewojewoda wskazała, że na 29 szpitali w regionie redukcje 340 łóżek szpitalnych ze względu na brak pielęgniarek zgłosiło 9 placówek. Chodzi o niespełna 5 proc. wszystkich miejsc szpitalnych dostępnych w regionie. Według zapewnień Porowskiej taka skala nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Jednocześnie zwróciła uwagę na stosunkowo niewielkie wykorzystanie już istniejących miejsc szpitalnych.

- Np. według ostatnich danych z 2018 r. oddział geriatryczny w Stobrawskim Centrum Medycznym miał obłożenie na poziomie 49 proc. Tymczasem, zgodnie z rekomendacjami menedżerów służby zdrowia, racjonalne ekonomiczne obłożenie powinno się utrzymywać na poziomie 85 proc. Z drugiej strony są szpitale, które zamierzają zwiększyć liczbę łóżek. Należy zadać pytanie, czy w świetle faktów i liczb, zamiast mówić o konieczności likwidacji, nie lepiej zacząć dyskusję na temat racjonalizacji zasobów - podkreśliła wicewojewoda Porowska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum