Wiceprezydent Warszawy: stolica przegrywa wyścig z koronawirusem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 11:17

Trwa nieustający wyścig z liczbą nowych zakażonych, Wyścig, który ciągle przegrywamy. Ilu łóżek dla chorych na COVID-19 nie przygotujemy, to liczba osób wymagających hospitalizacji rośnie dużo szybciej - ocenia wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Wiceprezydent Warszawy: stolica przegrywa wyścig z koronawirusem
Przybywa zakażonych, których nie ma gdzie odwozić Fot. Shutterstock

Rabiej powołuje się na najświeższe dane ze szpitali zarządzanych przez miasto. Wyjaśnia, że wojewoda mazowiecki polecił stworzyć w tych szpitalach kilkadziesiąt łóżek dla chorych na COVID-19, tymczasem osób zakażonych lub czekających na wynik testu, ale z dużym prawdopodobieństwem zakażenia, jest w miejskich szpitalach aż 300 - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak mówi, nie ma jednak gdzie tych pacjentów odwozić. Szpital zakaźny przy Wolskiej i MSWiA przy Wołoskiej właściwie przestały przyjmować zakażonych.

Informuje, że zgodnie z decyzją wojewody w trakcie przekształcania jest Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej (powstanie tam w sumie 150 łóżek, 71 z nich jest już zajętych) oraz pojedyncze oddziały w Szpitalu Grochowskim (20 łóżek) i Wolskim (10 łóżek). Szpital Bielański do końca października wygospodaruje 30 „covidowych” łóżek. Szpital Wolski chce utworzyć 28 łóżek.

Równolegle wojewoda mazowiecki zwrócił się do władz miasta i marszałka województwa, by przemyśleli wygospodarowanie kolejnych 300 łóżek. Jak jednak zwraca uwagę wiceprezydent Rabiej, przekształcanie zwykłych łóżek szpitalnych w te dla osób chorujących na COVID-19 zaczyna poważnie zagrażać opiece medycznej nad innymi pacjentami.

W środę (28 października) w Warszawie padł rekord nowych zakażeń koronawirusem - było ich aż 1237. Od początku epidemii w jednym mieście w Polsce nie odnotowano w ciągu jednej doby tak wielu nowo wykrytych przypadków SARS-CoV-2.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum