Wiceprezydent Krakowa, b. szef szpitala: są miejsca, gdzie ubytek jednego lekarza zamyka cały oddział

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2020 10:20

Kraków, Warszawa, Śląsk - to są jasne punkty na mapie ochrony zdrowia w Polsce, ale w innych regionach ubytek jednego lekarza sprawia, że zamyka się oddział - ocenił wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej i były dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig.

Wiceprezydent Krakowa, b. szef szpitala: są miejsca, gdzie ubytek jednego lekarza zamyka cały oddział
Fot. Archiwum

Jego zdaniem dalszych rezerw personelu już nie ma i w najbliższych tygodniach przekonamy się, jak będzie wyglądała sytuacja.

Podkreślił, że w ostatnich dekadach zaniedbano medycynę rodzinną i internistykę, likwidowano oddziały zakaźne, a priorytetem zdawały się być inne specjalności, np. kardiologia.

- Nie wykształcono internistów, zakaźników. Teraz oczekuje się cudotwórców - stwierdził Kulig.

Jego zdaniem nie tylko polski system, ale też włoski i wiele innych nie było przygotowanych do epidemii.

Zdaniem byłego dyrektora krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego system ochrony zdrowia sprzed 1990 r. funkcjonował stosunkowo nieźle, ale od 30 lat mamy nieustającą partyzantkę i konkurencję między szpitalami.

- Szpitale nie powinny walczyć i konkurować. W systemie każdy powinien mieć określoną rolę. Wtedy będzie można powiedzieć, że to system stabilny. Póki co to jest łatanie dziur - ocenił.

Kulig obawia się, że jak skończy się epidemia, to udamy, że nic się nie wydarzyło i zapomnimy o budowaniu stabilnego systemu, bo to by było zbyt wymagające, zbyt ambitne.

Według samorządowca o ile na wiosnę daliśmy sobie radę, to epidemia nie była najważniejszym tematem dyskusji w czerwcu, lipcu i w sierpniu.

Zgodnie z danymi sanepidu minionej doby w Małopolsce przybyło 2650 osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej przypadków zanotowano w Krakowie - 848. Zmarło 10 osób w wieku od 66 do 90 lat. Województwo małopolskiej jest drugim, po śląskim, w którym w ostatnich dniach notuje się najwięcej nowych zakażeń.

Od początku epidemii w Małopolsce COVID-19 potwierdzono u 63 878 osób, z czego 34 866 wyzdrowiało, a zmarło 933 chorych.

W poniedziałek kwarantanną objętych było prawie 39 516 osób, a 7580 nadzorem epidemiologicznym.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum