Wiceminister zdrowia: zakontraktowano 138 ośrodków opieki psychologicznej dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2020 16:50

Mamy 138 środowiskowych ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, które podpisały ofertę konkursową. Docelowo w Polsce ma powstać ich 300 - powiedział w czwartek (17 września) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia: zakontraktowano 138 ośrodków opieki psychologicznej dla dzieci
Fot. Shuterstock

Mamy 138 środowiskowych ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, które podpisały ofertę konkursową. Docelowo w Polsce ma powstać ich 300 - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska W czasie konferencji prasowej wiceminister pytany o kompleksowy i powszechny dostęp do psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży powiedział, że nowy model został wdrożony 2019 r.

Przypomniał, że w 2015 r. na potrzeby psychiatrii dzieci i młodzieży przeznaczono 167 mln zł. - W roku bieżącym tych pieniędzy będzie 500 mln zł - powiedział Waldemar Kraska.

W jego ocenie "to bardzo duży skok, jeśli chodzi o wydatkowanie środków i opiekę w tym zakresie".

Przypomniał, że w nowy model zakłada powstanie środowiskowych ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, dzięki czemu będą one miały większą szansę z nich skorzystać.

Wiceminister zdrowia poinformował, że konkurs na powstanie tego rodzaju ośrodków został ogłoszony.

- Pandemia wirusa trochę nam to wydłużyła. W tej chwili mamy 138 ośrodków, które podpisały ofertę konkursową. Docelowo w Polsce ma powstać ich 300 - zapowiedział Kraska.

Wyjaśnił, że będą to ośrodki usytuowane w pobliżu zamieszkania dzieci i młodzieży, gdzie będzie udzielana im pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna.

- Odchodzimy od leczenia czysto szpitalnego. W pierwszej fazie zdecydowanie łatwiej jest pomóc młodemu człowiekowi na miejscu, tam, gdzie on mieszka, jeśli będzie to pomoc szybka i profesjonalna - powiedział Kraska.

Z kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że dzieci i młodzież nie mają zapewnionej kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Największym problemem jest nierównomierne rozmieszczenie w kraju psychiatrów dzieci i młodzieży. Zdarzało się, że małoletni pacjenci trafiali na oddziały dla dorosłych.

NIK zwraca również uwagę, że 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, czyli ok. 630 tys., wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Powołuje się też na dane Komendy Głównej Policji, z których wynika, że wśród nastolatków samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów.

Magdalena Gronek (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum