Wiceminister zdrowia: będzie więcej pieniędzy dla szpitali operujących zaćmę w jeden dzień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2019 08:35

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady finansowania operacji zaćmy. Premiowane będą ośrodki, które wykonują zabiegi w trybie jednodniowym - czytamy w poniedziałkowym (4 marca) wydaniu "Naszego Dziennika"

Wiceminister zdrowia: będzie więcej pieniędzy dla szpitali operujących zaćmę w jeden dzień
W Polsce jest ok. 700 chirurgów okulistyki - rocznie na jednego przypadają średnio 34 operacje zaćmy. Fot. Grupa Nowy Szpital

Jak podaje gazeta wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ogłosił, że "zarządzeniem prezesa NFZ wprowadzimy zapis, zgodnie z którym te podmioty, które zrobią co najmniej 80 proc. operacji w trybie jednodniowym, będą mieć płaconą stawkę 100 proc. za wszystkich pacjentów". Szpital nie spełniający tego kryterium dostanie o 10 proc. mniej pieniędzy na każdy zabieg.

W Polsce w wielu ośrodkach pacjent jest hospitalizowany w trybie trzydniowym. Jak mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" kierownik lubelskiej kliniki i prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich prof. Robert Rejdak "dwa dni pobytu na szpitalnym oddziale okulistycznym kosztuje płatnika 250 zł. Pieniądze wydawane są nie na to, co trzeba".

Czas oczekiwania na zabieg usuwania zaćmy skrócił się dzięki środkom przekazanym przez NFZ oraz nowym zasadom klasyfikacji pacjentów. W 2013 roku pacjent oczekiwał średnio 189 dni, natomiast dane z ubiegłego roku pokazują, że czas ten skrócił się do 134 dni. Analogicznie jest wobec przypadków stabilnych - kolejno 503 i 480 dni - podaje gazeta.

W Polsce przeprowadzanych jest ok. 320 tys. operacji zaćmy, a kolejnych 400 chorych oczekuje na zabieg. "Według ekspertów, należy dążyć do norm przyjętych w Unii Europejskiej. W Polsce jest ok. 700 chirurgów okulistyki - rocznie na jednego przypadają średnio 34 operacje zaćmy. W UE jeden lekarz wykonuje w tym samym czasie średnio 75 zabiegów" - czytamy w dzienniku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum