Wiceminister spraw wewnętrznych: w szpitalu MSWiA zajętych jest 1/3 miejsc; sytuacja bardzo dobra

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2020 19:58

Sytuacja w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA jest bardzo dobra; pacjenci przyjmowani są każdego dnia - zapewnił w czwartek (2 kwietnia)  wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Jak wyjaśnił, zajętych jest 1/3 miejsc dostępnych dla hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży: Sytuacja w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA jest bardzo dobra; pacjenci przyjmowani są każdego dnia. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Wiceszef MSWiA odnosząc się do informacji, według których w szpitalu MSWiA wstrzymano przyjęcia, bo brakuje miejsc, wyjaśnił, że "okresowe wstrzymywanie przyjęć jest związane wyłącznie z koniecznością przyjęcia dużej liczby pacjentów w jednej chwili".

- Sytuacja w CSK MSWiA jest bardzo dobra. Zabezpieczony jest zapas środków ochrony osobistej, a przyjęcia odbywają się każdego dnia. Aktualnie zajęta jest 1/3 miejsc dostępnych dla hospitalizowanych z powodu COVID-19 - powiedział Poboży.

Według ostatnich danych, w szpitalu dla hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest 456 łóżek. Zgodnie z zaleceniami rządu 10 proc. stanowią miejsca respiratorowe. Obecnie w przebywa tam 151 pacjentów, z czego 115 z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. 14 z nich wymaga opieki respiratorowej. U dziesięciu osób zakażenie wykluczono, a 26 osób jest w trakcie diagnozowania.

Dane liczbowe, także te dotyczące łóżek, w ciągu dnia ulegają zmianie. Powodem tego jest m.in. potrzeba izolowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

Informacja o tym, że Centralny Szpitalu Kliniczny MSWiA w Warszawie nie przyjmuje pacjentów z COVID-19 pojawiła się, gdy Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu - w którym doszło do zakażenia koronawirusem u 115 osób - poinformował, że lecznicy udało się znaleźć miejsca tylko dla dziesięciu osób na oddziałach zakaźnych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznego i dla dwóch w szpitalu w Kozienicach. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez szpital, wolnych miejsc miało też nie być w szpitalu MSWiA w Warszawie, który jest najbliższym dla Radomia tzw. jednoimiennym szpitalem do walki z COVID-19.

Według informacji przedstawianych na stronach rządowych w Warszawie, poza szpitalem MSWiA działają obecnie jeszcze trzy szpitale zakaźne: Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej, Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego przy ul. Żwirki i Wigury.

Z tego zestawienia wynika, że w województwie mazowieckim jest 10 szpitali zakaźnych - łącznie ze szpitalami warszawskimi. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum