Wiceminister o nowym Instytucie: miałem takie marzenie, że wszyscy będą "za". Głosowanie w czwartek

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia14 grudnia 2022 15:30

- Miałem takie marzenie przed rozpoczęciem prac, że wszyscy zagłosują za tą ustawą, bo ona w mojej ocenie nie wzbudza kontrowersji - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży w Senacie. Głosowanie nad ustawą powołującą Państwowy Instytut Medyczny odbędzie się w czwartek 15 grudnia.

Wiceminister o nowym Instytucie: miałem takie marzenie, że wszyscy będą "za". Głosowanie w czwartek
Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym procedowana w Sejmie. Fot. PAP/Leszek Szymańsk
 • W Senacie procedowana jest ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym, który obecnie jest Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
 • W skład placówki wchodzi 7 oddziałów, 19 klinik, 4 przychodnie, 39 poradni, 14 pracowni i zakładów diagnostycznych oraz 5 poliklinik, które znajdują się na terenie województwa mazowieckiego m.in. w Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Warszawie
 • Szpital jeszcze przed pandemią dysponował 808 łóżkami, obecnie liczba ta wynosi 620. Placówka zatrudnia 4,5 tys. osób
 • Średnio rocznie w placówce realizowanych jest 15 tys. zabiegów oraz ponad 120 tys. hospitalizacji
 • W ciągu doby do CSK MSWiA przyjmowanych jest około 350 osób, a blisko 60 - w ramach hospitalizacji jednodniowych
 • Przeprowadzanych jest tam 40 operacji w 12 blokach operacyjnych, a na szpitalny oddział ratunkowy trafia około 140 pacjentów dziennie
 • - To pokazuje skalę opieki, która jest realizowana w naszym szpitalu, który tym samym wypełnia mapę potrzeb zdrowotnych woj. mazowieckiego - mówił wiceszef MSWiA Błażej Poboży

Szpital MSWiA chce się rozwijać

Podczas posiedzenia Senatu toczyła się dyskusja o ustawie, która w miejsce Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powołuje Państwowy Instytut Medyczny.

- Szpital zrealizował dotychczas ponad 600 badań klinicznych w dziedzinach związanych z chorobami rzadkimi. W ramach projektów badawczych i naukowo-badawczych CSK MSWiA współpracuje również z krajowymi i zagranicznymi koncernami, ośrodkami badawczymi i prowadzi badania nad nowymi lekami oraz terapiami - mówił wiceminister Błażej Poboży.

- Medycyna rozwija się w sposób bardzo intensywny. Nasz szpital też chciałby się dalej móc rozwijać, a mamy poczucie, że w tej formule potencjał, który w nim jest, jest w mojej ocenie w niewystarczający sposób zagospodarowany. Potrzebujemy jako CSK MSWiA przejścia w kolejną epokę rozwoju medycyny i bez wątpienia przekształcenie w instytut naukowo-badawczy pozwoli ten potencjał - zarówno w kadrze, jak i w tym miejscu, mam na myśli infrastrukturę i wykorzystywany sprzęt - umożliwić - przyznał.

Szpital zamyka rok finansowy ze stratą 7 mln zł

Wojciech Orzeł, zastępca dyrektora ds. finansowych CSK MSWiA przedstawił informację na temat sytuacji finansowej szpitala.

- Rok 2021 zamknął się wynikiem 7 milionów złotych na minusie. Wychodząc naprzeciw pytaniu à propos zadłużenia, jest to konkretna rzecz raportowana co kwartał do Ministerstwa Zdrowia. Trzeba podzielić to na 2 kategorie podstawowe, czyli zobowiązania wymagalne oraz zobowiązania całościowe. Zobowiązania wymagalne na koniec czerwca - bo o takim zamkniętym okresie sprawozdawczym możemy mówić - wynosiły 90 mln zł. Zobowiązania ogółem wynosiły 250 mln zł, z tym że chciałbym dodać dość istotną informację, że przychody szpitala - tak naprawdę przychody związane z kontraktem z NFZ - to jest ponad 700 milionów złotych - wyliczał.

Senatorowie wyrażają głosy sprzeciwu

- Tak naprawdę w tej chwili należałoby się zająć tym, ażeby postawić tego kolosa na nogi, bo za chwilę - co ja mówię, mamy najwyższą umieralność już w tej chwili! - Polacy opuszczają ten świat i nigdy już nań nie wrócą z takiego powodu, że ta opieka zdrowotna nie funkcjonuje tak, jak należy. A tymczasem tutaj ten sam zespół ludzi, te same kliniki, ci sami profesorowie mają zająć się nowym zadaniem, czyli siły zespołu i szpitala zostaną przełożone na dodatkowe zadanie, jakim jest nauka, jakim jest dydaktyka. To jest bardzo obciążające – mówiła senator Alicja Chybicka. - Nie bardzo rozumiem, dlaczego w sytuacji takiego kryzysu będzie wydawało się pieniądze na dobudowę w celu dydaktyczno-naukowym budynków, zamiast oddłużyć szpitale i postawić choć trochę ochronę zdrowotną na nogi - dodała.

Senator Beata Małecka-Libera w swojej wypowiedzi odniosła się do słów wiceministra Pobożego. - Po pierwsze zauważyłam, że pan cały czas mówi o flagowym szpitalu jako jedynym w Polsce, który jest takim wspaniałym szpitalem. Otóż tak jest, to bardzo dobry szpital, i my wczoraj na komisji również mówiliśmy, że szpital MSWiA jest znany z tego, że jest to wysokiej klasy fachowość, dobry sprzęt i co do diagnostyki i świadczonych usług nikt nie ma wątpliwości. Po drugie powiedział pan, że pan jest listonoszem dobrej zmiany. Otóż być może tak, tylko ja bym chciała, żeby ta dobra zmiana i ten listonosz działał w obrębie prawa – obecnego. A państwo tworzycie specjalną ustawę, wyjmując ponad prawo szpital MSWiA i przystosowując do swojego pomysłu nową ustawę – specustawę - komentowała polityk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze