Wiceminister na V Kongresie Wyzwań Zdrowotnych: wiele szpitali praktycznie zawiesiło działalność

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 18:54

Za wcześnie na rozmowy, jak będzie wyglądał rok 2021, to będzie zależne od kilku czynników. Po pierwsze od tego, jak długo będziemy działali tak, jak dzisiaj. Następuje pewne odmrażanie i wydaje się, że szpitale funkcjonują już na poziomie ok. 75 proc. stanu sprzed pandemii - mówił w czwartek (14 maja) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas pierwszej sesji V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) Online.

Pierwsza zdalna sesja w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Dodał, że szpitale będą starały się część świadczeń ''nadrobić''. - Będzie to zależało od sytuacji gospodarczej i środków, jakimi będzie dysponował NFZ. Trzeba pamiętać, że te opierają się na składce zdrowotnej, a ta jest z kolei zależna od sytuacji gospodarczej, wynagrodzeń, bezrobocia w Polsce - wymieniał wiceszef resortu zdrowia.

Jak dodał, optymistyczne jest to, że mamy ustawę 6 proc. - Alokacja środków z budżetu państwa musiała być większa – to już rola moja, ministerstwa finansów, rady ministrów, żeby środki uzupełniające ewentualnie znaleźć - mówił.

Wskazał też, że jest wiele podmiotów medycznych, które swoją działalność  praktycznie zawiesiły. - Widzimy po statystykach przekazywanych do NFZ, że realizacja świadczeń jest na poziomie kilku-kilkunastu procent działalności normalnej. Koszty generowane przez te podmioty w tym okresie są również istotnie mniejsze - zauważył Gadomski.

Wymienił m.in. koszty materiałowe, lekowe, koszty zmienne - kontrakty wynagrodzeń personelu medycznego.

- Nie chcielibyśmy też - z punktu widzenia całościowego systemu finansowania ochrony zdrowia - żeby szpitale, które podjęły decyzję o zawieszeniu ogromnej części usług, miały z tego powodu dostać jakieś bonifikaty pieniężne. Nie możemy karać tych, które nie mogli pewnych świadczeń realizować, ale trzeba będzie w indywidualny sposób podejść do tych podmiotów, które te koszty miały mniejsze - podsumował wiceminister Gadomski.

Zobacz retransmisję debaty:

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum