Wiceminister finansów o zagrożeniu epidemią: nie planujemy na razie zmian w budżecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 19:53

Na razie nie planujemy żadnych zmian w budżecie państwa w związku z epidemią koronawirusa - powiedział PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Wiceminister finansów o zagrożeniu epidemią: nie planujemy na razie zmian w budżecie
Na razie nie są planowane żadne zmiany w budżecie Fot. Fotolia

Dodał, że w budżecie "są przestrzenie na to, by wydać więcej środków w ramach skutecznych działań w związku z koronawirusem". - Pod tym względem instytucje państwa są przygotowane - podkreślił.

Wiceszef MF zaznaczył, że obecnie trudno przewidywać skalę ewentualnych korekt parametrów makroekonomicznych.

- Obserwujemy to, co się dzieje w światowej gospodarce w związku z epidemią koronawirusa. Giełdy zareagowały mocno - przypomniał wiceminister. Zastrzegł, że nie wiadomo do końca, jak silnie koronawirus będzie oddziaływał na gospodarkę. - Może się okazać, że dynamika PKB będzie trochę wolniejsza - takie ryzyka rzeczywiście są - przyznał.

Według szacunków OECD, jak mówił, koronawirus będzie miał wyraźny wpływ na europejski PKB w pierwszym i drugim kwartale tego roku, ale w trzecim i czwartym kwartale nastąpi odbicie.

- Nawet jeżeli będziemy mieli dwa kwartały słabsze, to przesunięcia w zakresie konsumpcji i aktywności gospodarczej mogą prowadzić do tego, że część odbicia z trzeciego i czwartego kwartału będzie korzystnie działać na finalny wynik 2020 roku - ocenił.

Magdalena Jarco - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum