Wiceminister Zdrowia o pielęgniarkach: nie będzie przeliczania na liczbę uczniów

Autor: KM • Źródło: Salon polityczny Trójki29 grudnia 2022 13:00

- Obserwujemy zdecydowanie większe zainteresowanie zawodem pielęgniarki. To mnie bardzo cieszy, wiele osób podejmuje studia pielęgniarskie - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zgodnie z wiedzą wiceministra za to zainteresowanie odpowiada "czynnik ekonomiczny".

Wiceminister Zdrowia o pielęgniarkach: nie będzie przeliczania na liczbę uczniów
"Zawód pielęgniarki cieszy się coraz większym zainteresowaniem". Co ze szkolnymi? Fot. PAP/Roman Zawistowski
  • Na antenie radiowej Trójki w programie Salon polityczny przypomniano, że Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało nowy sposób finansowania opieki pielęgniarskiej w szkołach
  • Nowy system będzie zachętą dla pielęgniarek, które w tej chwili mają zwalniać się z pracy, a także dla nowych, które zatrudniałyby się w szkołach
  • Zgodnie z wiedzą wiceministra zdrowia Waldemara Kraski studia pielęgniarskie cieszą się coraz większym powodzeniem, m.in. z uwagi na sytuację ekonomiczną w docelowym zawodzie

Dotychczasowy system się nie sprawdzał

- Rzeczywiście w tej chwili system, który działał i finansował panie pielęgniarki - bo to głównie były panie, które pracowały w szkołach - opierał się na tym, ilu uczniów w danej szkole było, czyli te szkoły, które liczyły mało uczniów, były dla tych pań pielęgniarek miejscami pracy nieatrakcyjnymi - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Czasem łączone było kilka szkół, to także się nie sprawdzało - dodał Kraska. - W tej chwili chcemy troszeczkę to zmienić, żeby to nie zależało od liczby uczniów, którzy są w danej szkole, tylko było przypisane do etatu pielęgniarskiego - tłumaczył.

Coraz większe zainteresowanie zawodem pielęgniarki

- Na marginesie jeszcze powiem, że w tej chwili obserwujemy zdecydowanie większe zainteresowanie zawodem pielęgniarki. To mnie bardzo cieszy, wiele osób podejmuje studia pielęgniarskie - poinformował wiceminister.

Co odpowiada za większe zainteresowanie studiami pielęgniarskimi? Jak przyznał Waldemar Kraska:

- Czynnik ekonomiczny i finansowanie, i zarobki, jeżeli chodzi o służbę zdrowia - także w dziedzinie pań pielęgniarek - jest zdecydowanie lepszy - zaznaczył. - To, myślę, że jest tym elementem, bo mamy tutaj z całej Polski sygnały, że bardzo dużo osób się zgłasza - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum