Wiceminister Martyniak o "rolowaniu" Funduszu Medycznego na następne lata: to środki wieloletnie

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia23 czerwca 2022 16:00

W ramach Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego opracowano listę technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI). - To praca wielomiesięczna, która jest ukierunkowana na dobro pacjenta - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. Wybrano 5 technologii lekowych stosowanych w chorobach rzadkich, złożono wnioski dla 5 leków i 2 z nich objęto refundacją. Postała też druga lista w zakresie TLI, na której znalazło się już 11 technologii lekowych.

Wiceminister Martyniak o "rolowaniu" Funduszu Medycznego na następne lata: to środki wieloletnie
Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, fot. screen PTWP
  • - Fundusz Medyczny to koncepcja wieloletnia i to było od samego początku podkreślane - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Marcin Martyniak
  • Ramy czasowe Funduszu od kwietnia 2021 - kiedy zaczął funkcjonować - do 2029 roku, mają w alokacji 40 miliardów złotych - poinformował wiceszef resortu zdrowia
  • - Ogromna część alokacji dotyczy kwestii infrastrukturalnych, a te środki nie mogą być wydane w ciągu roku - podsumował 

Subfundusz Infrastruktury Strategicznej z możliwością zwiększenia alokacji. "Czekamy na decyzję"

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak na sejmowej mównicy odniósł się do kwestii dotychczasowego wydatkowania środków w ramach Funduszu Medycznego. Poruszył także kwestię planów w tym zakresie na najbliższe miesiące i lata. Fundusz jest podzielony na Subfundusze.

Martyniak poinformował, że budżet Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej do 2029 roku opiewa na kwotę 10 miliardów złotych.

1 grudnia 2021 roku został ogłoszony konkurs w zakresie wsparcia szpitali pediatrycznych z alokacją 2 miliardów złotych i z możliwością zwiększenia w sytuacji, która rzeczywiście będzie tego wymagała.

Wpłynęło 25 propozycji strategicznych na kwotę 4,4 mld zł, stąd między innymi, jak tłumaczył wiceminister, zaistniała możliwość zwiększenia tej alokacji z potencjalnych 2 miliardów do 4,4 mld zł. Zaznaczył jednak, że "na pewno nie będzie to tego typu kwota, bo oznaczałoby to wydanie całości środków przeznaczonych na ten rok".

- Czekamy na finalną decyzję w oparciu o analizy, które w chwili obecnej są tworzone w Ministerstwie Zdrowia. Nabór ten był bardzo kompleksowym naborem: do konkursu Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej zgłosiły się wszystkie podmioty, które były przez nas oczekiwane, co oznacza, że popyt i pewnego rodzaju potrzeba jest tutaj jak najbardziej widoczna. Jeśli chodzi o ocenę propozycji, ona już jest na etapie finalnym, jest finalizowana. Ogłoszenie listy rankingowej będzie miało miejsce w najbliższym miesiącu, mam tu na myśli lipiec - dodał Martyniak.

Wiceszef resortu zdrowia opowiedział także o planach Funduszu Infrastruktury Strategicznej. W trzecim kwartale 2022 roku będzie ogłoszony konkurs w zakresie wsparcia szpitali onkologicznych z alokacją 2 mld zł, która może ulec zwiększeniu w zależności od tego, jak będzie kształtowała się lista naboru.

Jeszcze pod koniec tego roku może pojawić się dodatkowy konkurs Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej. Martyniak zwrócił uwagę na to, że nierozdysponowanie środków w tym, czy poprzednim roku nie oznacza "przetrawienia, przejedzenia" alokacji i "zostawienia jej w bliżej nieokreślonym celu".

- To są środki wieloletnie; infrastrukturalne projekty wymagają wieloletnich ram czasowych. To nie jest jednoletnia inwestycja, którą możemy wydatkować i pokazać w tabelkach na koniec roku, że te środki zostały wydatkowane - dodał.

Subfundusz Organizacji Podmiotów Leczniczych

Alokacja drugiego subfunduszu - Subfunduszu Organizacji Podmiotów Leczniczych - do końca trwania Funduszu Medycznego wynosi 7 miliardów złotych.

Jak poinformował wiceminister zdrowia, opracowany został program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych, który jest obecnie na finalizacji procesu legislacyjnego, który w drodze uchwały Rady Ministrów oczekuje na swoje miejsce w Komitecie Stałym Rady Ministrów i jego procedowanie odbędzie się w ramach tego organu.

Wejście w życie tej uchwały warunkuje ogłoszenie kolejnych konkursów. Będą to 350-milionowe alokacje na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz lotnisk związanych z funkcjonowaniem SOR-ów.

Jeśli chodzi o plany na najbliższe dwa lata w zakresie Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych, Martyniak zapowiedział wydanie "350 milionów złotych oraz 700 milionów na wsparcie rozwoju infrastruktury udzielanych świadczeń opiekuńczo-leczniczych". Docelowo pieniądze mają być przeznaczone również na modernizację łóżek szpitalnych.

Subfundusz Rozwoju Profilaktyki

Jak podał Martyniak, wartość alokacyjna Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki wynosi 1 mld złotych.

- Tutaj rzeczywiście możemy pochylić się nad pewnymi problemami, które pojawiły się zwłaszcza w okresie pandemii, które dotyczyły braku zainteresowania społeczeństwa i sfokusowania się bardziej na bieżącym stanie zdrowia, niż na obszarze profilaktyki - mówił Marciniak.

- Z tego powodu, po analizach w ramach Ministerstwa Zdrowia, nabory zostały przesunięte na okres popandemiczny. W chwili obecnej wracamy do pracy nad tymi możliwościami konkursowymi (...). Z potrzeby zanalizowania rozwoju tego obszaru profilaktyki został uruchomiony niecałe dwa tygodnie temu program Zdrowe życie pod patronatem pana prezydenta we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, PZU oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych - przypomniał.

Zadeklarował, że w ramach Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki jeszcze w tym roku "zostanie uruchomiony konkurs na działania profilaktyczne"

Subfundusz Terapeutyczno-Innowacyjny. TLI i RDTL

Martyniak odniósł się również do Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego i zauważył, że "wzbudza największe emocje".

Alokacja tego subfunduszu wynosi 14 miliardów złotych na kilka najbliższych lat. W 2021 roku zostały sfinansowane świadczenia pediatryczne za ok. 527 milionów złotych. W pierwszym kwartale 2022 r. mowa jest już o 275 milionach. - Łatwo policzyć, że będzie to ponad miliard złotych w tym roku - zauważył wiceminister.

Jeśli chodzi o kwestie związane z udzielaniem i dofinansowaniem świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju, w 2021 roku była to kwota rzędu 61 mln zł, co wynikało m. in. z tego, że - jak mówił Marcin Martyniak - "system ochrony zdrowia w innych państwach również się zlockdownował".

- Były odmawiane terminy, które były wcześniej ustalane, dlatego też ten wymiar wydatkowania tych środków ma taki a nie inny charakter w roku 2021 - dodał.

- Jeśli popatrzymy na rok 2022, jak wygląda ta dynamika, to do końca maja było to dokładnie 62 miliony zł, więc możemy oczekiwać zdwukrotnienia albo nawet zwielokrotnienia tych środków, które będą przeznaczane na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju - kontynuował wiceszef resortu zdrowia.

Ponadto w ramach Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego opracowano listę technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności.

- To nie jest praca, która jest pracą biurkową, wymagającą okresu kilku tygodni. To jest konieczność przejrzenia wszystkich list lekowych, to jest praca wielomiesięczna, która jest ukierunkowana na dobro pacjenta, dlatego, że te leki muszą być jak najlepiej dobrane. To nie może być praca zrobiona w sposób bardzo pobieżny i niedokładny - tłumaczył Martyniak.

Zostało wybranych 5 technologii lekowych stosowanych w chorobach rzadkich. Wnioski zostały złożone również dla 5 leków i refundacją objęto dwa z nich: Givlaari oraz Oxlumo. Ponadto opracowano drugą listę w zakresie TLI (technologie lekowe o wysokim poziomie innowacyjności), zgodnie z terminem ustawowym, na której znalazło się już 11 technologii lekowych. Poinformowane zostały podmioty odpowiedzialne, które technologie lekowe znajdują się na tej liście. Teraz podmioty mają możliwość złożenia wniosków.
 
Na RDTL (ratunkowy dostęp do technologii lekowych) w 2021 roku przekazano środki o łącznej wysokości blisko 100 milionów złotych. Dla porównania, jak mówił Martyniak, pod koniec maja tego roku został osiągnięty bardzo podobny wynik. 

W dużej części wynika to z tego, że na koniec 2020 roku, gdzie została zmieniona procedura RDTL, resort zdrowia zaobserwował "pewną intensyfikację w zakresie składania wniosków w starym trybie".

- Należy tu podkreślić i trzeba to dobitnie powiedzieć, że w ramach nowej procedury RDTL-u czas uzyskiwania takiego leku skrócił się w niektórych miejscach o kilkaset procent: z kilku miesięcy do nawet tygodnia, w zależności od tego, o którym podmiocie leczniczym mówimy - podał wiceminister.

W ramach tego subfunduszu resort jest na etapie finalizacji rozmów w zakresie wprowadzenia nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym.

- Ten Fundusz jest czymś, czego dotychczas w Polsce nie było i jego funkcjonowanie jest rozłożone na lata do 2029 roku. Chciałbym jednocześnie podkreślić, że ogromna część alokacji dotyczy kwestii infrastrukturalnych, a te środki nie mogą być wydatkowane w ciągu roku, bo nie wyobrażam sobie, żeby inwestycje nawet o wartości ponad 300 milionów złotych były realizowane w ciągu jednego roku - podsumował Martyniak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum