Wiceminister Gadomski: około 3,5 mld zł na oddłużenie szpitali

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP13 stycznia 2022 13:44

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski  w czwartek, 13 stycznia, w Sejmie zapowiedział, że w ramach reformy planowane jest częściowe oddłużenie szpitali. Resort przeznaczy na ten cel w najbliższych 4 - 5 latach ok. 3,5 mld zł

Wiceminister Sławomir Gadomski zapowiedział pomoc dla szpitali. Fot. PAP/Rafał Guz
  • Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w czwartek, 13 stycznia, w Sejmie odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy resort zamierza pomóc szpitalom, które chcą wyjść z zadłużeń
  • Wiceszef resortu zdrowia przypomniał, że został przygotowany projekt ustawy o modernizacji sektora szpitalnego
  • - Planujemy w ramach tej ustawy częściowe oddłużenie szpitali. Mówię częściowe, bo po pierwsze chcemy określić najbardziej pilne potrzeby, na co przeznaczyć w najbliższych 4-5 latach ok. 3,5 mld zł - wyjaśnił

Wiceminister Gadomski: około 3,5 mld zł na oddłużenie szpitali

Gabriela Masłowska (PiS) pytała w Sejmie o to, czy szpitale, które chcą wyjść z długów, mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Zdrowia.

Wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski powiedział, że resort, mimo wzrostu nakładów na sektor ochrony zdrowia, widzi problemy w sektorze szpitalnym. Przypomniał, że MZ przygotowało projekt systemowy - ustawy o modernizacji tego sektora i trwają jego konsultacje. Ustawa ma poprawić sytuację ekonomiczno-finansową podmiotów szpitalnych. Jej projekt był przedstawiony pod koniec grudnia zeszłego roku.

- Planujemy w ramach tej ustawy częściowe oddłużenie szpitali. Mówię częściowe, bo po pierwsze chcemy określić najbardziej pilne potrzeby, na co przeznaczyć w najbliższych 4-5 latach ok. 3,5 mld zł - powiedział Gadomski. Wyjaśnił, że pieniądze te mają być przeznaczone wyłącznie na oddłużenie.

- Będzie to oddłużenie związane z przygotowaniem, przedstawieniem i zaakceptowaniem tak naprawdę przez nowo tworzoną Agencję Rozwoju Szpitali programu rozwojowo-naprawczego - dodał.

- Zdajemy sobie sprawę, że często procesy restrukturyzacyjne związane z łączeniem, konsolidacją czy ze zmianą profilu części działalności szpitala mogą wymagać również innych środków, w szczególności środków inwestycyjnych - powiedział. MZ - jak mówił Gadomski - również przygotowało wsparcie w tym zakresie.

Zapewnienia wiceministra zdrowia

Masłowska dopytywała, czy szpitale, które rozpoczęły już restrukturyzację przed wejściem ustawy w życie, nie skorzystają z projektowanych rozwiązań.

- Nie umiem dzisiaj odpowiedzieć w 100 proc. jednoznacznie. Wiadomo, że są to procesy wieloletnie, nie są to procesy krótkie, więc być może nie będzie możliwości zrefinansowania części działań, które dzisiaj są wynikiem już rozpoczętego postępowania - powiedział.

- Wierzę w to, że nawet jak nie w 100 proc., to po wejściu w życie ustawy jak najbardziej, uda się może niekoniecznie zrefinansować, ale na pewno dalsze te plany naprawczo-rozwojowe sfinansować - zapewnił.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum