Wiceminister Cieszyński o TOPSOR i przetargach na leki

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 11:12

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnia w Dzienniku Gazeta Prawna plany resortu w kwestii wdrożenia systemu TOPSOR oraz zapowiada zmiany, jakie czekają system opieki zdrowotnej w przyszłym roku.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Fot. PTWP

W przyszłym roku ma zostać wdrożony system TOPSOR, którego celem jest wspieranie pracy na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). 

Jak informował w rozmowie z DGP wiceminister  Janusz Cieszyński, system ma realnie działać pod koniec przyszłego roku. Przetarg ogłoszony w tym roku został unieważniony ogłoszono kolejny. Było to konieczne, gdyż złożoność projektu okazała się problemem dla oferentów, którzy przystąpili do postępowania. Projekt ten łączy bowiem przygotowanie oprogramowania wspierającego triage, budowę systemu łączącego wszystkie SOR w Polsce oraz dostawę kardiomonitorów - wskazywał na wymogi systemu wiceminister.

Jak zapewnił, resort zdrowia będzie wyposażał szpitale w niezbędny sprzęt. Kluczowe jednak w tym rozwiązaniu będzie przekazywanie środków na integrację systemu TOPSOR z systemami szpitalnymi w taki sposób, aby nie było dwóch równolegle działających systemów w jednej placówce. 

W MZ trwają także prace nad "bilansem czterdziestolatka". Na podstawie koncepcji  Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ma do końca roku powstać projekt ustawy, który w styczniu zostanie przekazany do konsultacji, ponieważ ustawa ma być gotowa na 100 dni rządu.

Resort zdrowia opracowuje też zachęty dla szpitali do wspólnego kupowania leków. Choć taka możliwość istnieje od jakiegoś czasu, ale nie jest wykorzystywana. Janusz Cieszyński przypomniał, że od wielu tygodni NFZ analizuje wyniki postępowań w placówkach całego kraju tak, aby pierwsze zakupy organizowane przez NFZ objęły te przypadki, w których efekt będzie największy. 

Ma to doprowadzić do sytuacji, w której w ramach szpitalnych budżetów będzie można proponować dostęp do leczenia większej liczbie pacjentów. Na razie bardzo dużo postępowań w ochronie zdrowia to te, do których zgłasza się tylko jeden podmiot. W jego ocenie możliwe jest poprawienie dokumentacji przetargowej tak, aby zwiększyć konkurencję. - A większa konkurencja to więcej pacjentów, którzy skorzystają z leczenia - podkreślił wiceminister zdrowia.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum