Wiceminister Adam Fronczak: To dopiero początek reformowania...

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 22 października 2008 13:13

Ok. tysiąc gości przyciągnęła sesja główna IV Forum Rynku Zdrowia. Za prelegenckim stołem zasiedli, m.in. wiceminister zdrowia Adam Fronczak, Jacek Grabowski - wiceprezes NFZ, Bolesław Piecha - przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Krzysztof Bukiel - przewodniczący OZZL...

Wojciech Kuśpik, prezes PTWP (wydawcy Rynku Zdrowia) otwierając Forum podkreślił, że może być ono miejscem, gdzie bez emocji, charakterystycznych dla polityków, można wyrazić osąd wobec tego, co wczoraj zaakceptował Sejm.

Poproszony o ocenę tego, co obecnie dzieje się w reformowaniu systemu ochrony zdrowia, wiceminister zdrowia Adam Fronczak powiedział, iż jest pewien tego, że ani na sali, ani poza nią nie ma kogoś, kto uważałby, iż szpitale nadal mogą tonąć w długach.

– Ale gdy pojawia się propozycja uzdrowienia sytuacji, to na każdą jest odpowiedź, że „nie tak”. I potem kolejne „nie tak” – zauważył Adam Fronczak.

Raz jeszcze potwierdził, że przyjęcie we wtorek (22 października) pakietu ustaw reformujących system nie jest końcem, ale pierwszym krokiem w planach naprawy ochrony zdrowia.

– Kolejne kroki, to ustawa koszykowa, podział NFZ i wprowadzenie na rynek prywatnych ubezpieczycieli... - dodał minister Fronczak.

Wiceminister przyznał, że najwięcej kontrowersji zgromadziło się wokół zapisu o obligatoryjnym przekształceniu ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Wyjaśnił, dlaczego koalicja tak stanowczo broniła tego rozwiązania: – To dlatego, by skończyć z umiejętnym przesuwaniem kosztów...

Po raz kolejny przedstawiciel resortu zdrowia oświadczył, że przekształcenie szpitali w spółki nie będzie oznaczało, że pacjent będzie płacił za leczenie z własnej kieszeni.

– Owszem, będą płacić, ale na dotychczasowych zasadach – poprzez NFZ – wyjaśniał wiceminister. Przedstawił także statystykę ukazującą, że wśród 742 szpitali już teraz - 153 to jednostki niepubliczne, z czego w tej grupie 70 zostało stworzonych przez samorządy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum