Wicemarszałek Roman Kolek: nie oddamy OCR w Korfantowie

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2012 18:51

- Nie bierzemy tego pod uwagę, że spółka pracowniczo-menedżerska utworzona przez biznesmenów i lekarzy z Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przejmie OCR - mówi portalowi rynekzdrowia.pl wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

To odpowiedź wicemarszałka na zapowiedzi Marka Czernera, który jest jednocześnie dyrektorem generalnym nowej medycznej spółki (Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne - Korfantowska Ortopedia i Rehabilitacja - KORT) i zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w OCR, że KORT przejmie od samorządu województwa OCR w Korfantowie.

Rynek Zdrowia:- Dyrektor generalny KORT mówił nam, że jego spółka nie przejmie kontraktu NFZ dla OCR. A wie Pan dlaczego? Bo przejmie całe OCR w Korfantowie. Co pan na to?

Roman Kolek: - Nie bierzemy tego pod uwagę. Jeśli jednak tworzy się spółkę pracowniczą i ogłasza, że świadczyć ona będzie tylko usługi komercyjne, że nie skorzysta z kontraktu NFZ, to dla mnie nie jest to jasne. Moim zdaniem i tak zabierze jakiś kawałek z ortopedycznego tortu i pewne świadczenia byłyby stracone dla OCR.

- Dlaczego, pana zdaniem, lekarze z OCR zdecydowali się przystąpić do konkurencyjnego KORT?

- Podejrzewam, że lekarze z dr. Czernerem na czele są zniecierpliwieni, bo chcieliby otrzymywać już teraz większe pieniądze. Dlatego pomyśleli o spółce. Jako samorząd patrzymy na to z niepokojem z dwóch powodów. Po pierwsze, istnieje ryzyko, że - jeśli tak można powiedzieć - wyjęcie z OCR pionu ortopedycznego i pozostawienie tylko rehabilitacji doprowadzi do tego, że OCR może nie utrzymać się na rynku. Po drugie, jeśli ta czy inna spółka zacznie inwestować w Korfantowie w usługi ortopedyczne, wykorzystując przy tym świetne umiejętności zatrudnionych w OCR lekarzy, to pozycja tego ośrodka ucierpi.

- Trzeba było samemu inwestować...

- Staramy się, żeby w Korfantowie kontynuowany był proces inwestycyjny z udziałem środków unijnych i województwa - mam na myśli budowę bloku operacyjnego. Jeżeli wybudujemy blok operacyjny, to po to, żeby był maksymalnie wykorzystany. Marszałek i przewodniczący sejmiku opolskiego jednoznacznie zadeklarowali, że zgromadzimy środki na ten cel. Nie wybudujemy bloku po to, żeby stał jako pomnik, bo kadra odejdzie. Samorząd inwestuje w OCR i chce, żeby się rozwijał przy udziale obecnej załogi. Liczymy, że personel będzie wierny.

- Czy przekształcenie OCR w spółkę prawa handlowego nie byłoby rozwiązaniem korzystnym dla lekarzy, samorządu i pacjentów?

- Oczywiście. Rozmawialiśmy o tym wiele razy. Zresztą tego rodzaju postulaty, żeby OCR miał również możliwość pozyskiwania środków z usług komercyjnych pojawiały się od dawna. Tyle że jest pewien problem. Otóż inwestycje z udziałem środków unijnych, o których wspominałem, a które są niezbędne, zakładają realizację świadczeń tylko w ramach systemu ubezpieczeniowego. A więc w tym układzie dodatkowych pieniędzy z usług komercyjnych by nie było.

Natomiast w perspektywie, gdy wejdą w życie dodatkowe ubezpieczenia pacjentów - a nie byłyby one zaliczane do usług komercyjnych - taka możliwość pojawiłaby się.

W ramach obecnych uwarunkowań prawnych sytuacja wygląda tak, że przekształcenie OCR w spółkę daje możliwość świadczenia usług komercyjnych, ale tylko w tej części, która jest własnością placówki i nie korzysta z pieniędzy unijnych.

- To problem pozostaje.

- Problem mają też lekarze. Muszą się zdecydować, co chcą robić. Chcieliby zarobić trochę więcej, bo potrafią, a z drugiej strony chcieliby pracować na etatach w OCR, gdzie ich możliwości nie są w pełni wykorzystane. Cóż, prawo nie jest dostosowane do potrzeb.

- A może w formule partnerstwa publiczno-prywatnego dałoby się pogodzić oczekiwania lekarzy i samorządu?

- Jak najbardziej. To rozsądne rozwiązanie. Dyrektor OCR poinformował mnie, że zgłaszają się podmioty gotowe zainwestować w ramach PPP. Został upoważniony do prowadzenia rozmów z inwestorami. Wydaje się, że właśnie ta formuła zadowalałaby wszystkich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum