Weszły ważne zmiany w rehabilitacji leczniczej. Nie będzie "radykalnego ograniczenia dostępu do fizjoterapii"

Autor: oprac. JPP • Źródło: Krajowa Izba Fizjoterapeutów04 stycznia 2023 09:00

1 stycznia 2023 weszły w życie zmiany wprowadzone zarządzeniem prezesa NFZ, ułatwiające pracę fizjoterapeutów-poinformowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów. KIF pozytywnie ocenia rezygnację z niektórych przepisów, które - w ocenie Izby - mogły skutkować "radykalnym ograniczeniem dostępu pacjentów do fizjoterapii".

Weszły ważne zmiany w rehabilitacji leczniczej. Nie będzie "radykalnego ograniczenia dostępu do fizjoterapii"
Zmiany w realizacji umów na rehabilitację leczniczą. KIF chwali zmiany Fot. Shutterstock

 

Weszły ważne zmiany w rehabilitacji leczniczej

Jak informuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów, 1 stycznia weszły w życie zmiany wprowadzone zarządzeniem nr 175/2022/DSOZ prezesa NFZ, które - w ocenie Izby - ułatwiają pracę fizjoterapeutów. 

KIF wskazuje, że:

  • wprowadzono możliwość uzupełnienia przez fizjoterapeutę podczas wizyty fizjoterapeutycznej brakujących danych na skierowaniu;
  • w ramach osobodnia możliwe jest rozliczenie zabiegów masażu;
  • w przypadku rozliczania świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza w warunkach domowych możliwe jest jednoczasowe rozliczenie świadczeń w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, na podstawie odrębnych umów z wyłączeniem zakresów świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, w których istnieje wymóg zatrudnienia fizjoterapeuty.

- Ze szczególną aprobatą przyjęliśmy zaakceptowanie stanowiska Krajowej Rady Fizjoterapeutów i zrezygnowanie ze zmian, które wpłynęłyby negatywnie na funkcjonowanie rehabilitacji udzielanej w warunkach domowych - oceniają fizjoterapueci. 

KIF przypomina, że sprzeciw wywołał wymóg, aby świadczeniodawcy udzielający świadczeń w warunkach domowych, spełniali warunki określone dla świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych.

- Ponadto zrezygnowano z wprowadzenia możliwości rozliczenia wyłącznie tych świadczeń w warunkach domowych, które zostały udzielone w miejscu pobytu świadczeniobiorcy na terenie województwa, w którym odbyło się postępowanie konkursowe poprzedzające zawarcie umowy - czytamy w stanowisku Izby.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze