Weszły ważne zmiany dla pacjentów i szpitali. Od teraz NFZ płaci więcej za szybki wypis
NFZ opublikował zarządzenie dotyczące rozliczania pobytu pacjenta w szpitalu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Fundusz zapłaci więcej już za pierwszy dzień hospitalizacji. 18 lutego nowe przepisy wchodzą w życie. Mają zastosowanie do rozliczeń od 1 lutego 2023.

- 18 lutego wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące zasad rozliczania pobytu w szpitalu
- Chodzi o zapowiadaną przez NFZ zmianę, w efekcie której stawki za pierwsze dni hospitalizacji wzrosną, a do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł
- Za przyjęcie i wypis w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak aby trzeciego dnia osiągnąć 100 proc.
- W NFZ oceniają, że dzięki zmianie pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Przekonują również, że w konsekwencji będą mogli zostać wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki przyjmą więcej chorych
Od 1 marca ten lek zdrożeje o prawie 200 zł
NFZ płaci więcej za krótszy pobyt w szpitalu. 18 lutego przepisy wchodzą w życie
17 lutego opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe. Przepisy wchodzą w życie 18 lutego, natomiast stosuje się je do rozliczania świadczeń od 1 lutego 2023.
- Globalny skutek finansowy dla mechanizmu tzw. schodkowej redukcji wartości punktowej hospitalizacji wynosi co najmniej 200 mln zł w skali roku - wylicza Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zarządzenie jest realizacją wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Funduszu.
- W katalogu produktów rozliczeniowych dedykowanych do rozliczania świadczeń kompleksowych – załącznik nr 1k (załącznik do niniejszego zarządzenia) wprowadzono zmiany w zakresie funkcjonującego mechanizmu redukcji wartości punktowej hospitalizacji ˂ 3 dni. W zmodyfikowanym mechanizmie dla poszczególnych JGP zabiegowych lub zachowawczych, dla których dotychczas przewidziana była redukcja wartości punktowej hospitalizacji ˂ 3 dni, wprowadzono etapowe zwiększenie wartości punktowej hospitalizacji trwających poniżej 3 dni (odpowiednio, gdy data przyjęcia = data wypisu, jeden albo dwa dni) - informuje w uzasadnieniu NFZ.
Fundusz argumentuje, że "etapowe zwiększenie wartości punktowej hospitalizacji ma na celu wyeliminowanie zbędnego wydłużenia hospitalizacji celem uzyskania wyższego przychodu szpitala".
Mechanizm ma też zapewnić szpitalom dodatkowe pieniądze, zaś dyrektorzy mają zyskać "większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów".
Szpital zarobi więcej za przyjęcie i wypis jednego dnia
O zmianach NFZ informował już w połowie stycznia. Zasadą jest, że Fundusz płaci za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia. - Dotychczas jednak do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów (JGP), szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji - wyjaśniali przedstawiciele NFZ.
Nowością od lutego 2023 jest to, że teraz rosną stawki już za pierwszy dzień w szpitalu: za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.
W rezultacie:
- za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację
- w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.
– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – komentował Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pełna treść dokumentu - Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (15)