Weszły duże zmiany na SOR-ach i Izbach Przyjęć

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia01 maja 2022 19:27

Weszły ważne zmiany na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) oraz w Izbach Przyjęć. Chodzi o wyższe wyceny świadczeń, które wprowadzono zarządzeniem prezesa NFZ.

Weszły duże zmiany na SOR-ach i Izbach Przyjęć
Izba przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • NFZ opublikował zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne
  • Chodzi o zmiany w wycenach świadczeń na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) oraz w Izbach Przyjęć 
  • Zmiana polega na zwiększeniu wartości umów zawartych ze świadczeniodawcami o 4,5 proc. - czytamy w dokumencie
  • Przepisy zarządzenia - jak wskazano w dokumencie - stosuje się do świadczeń udzielanych już od 1 kwietnia 2022

Weszły ważne zmiany na SOR-ach i Izbach Przyjęć

Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia jeszcze przed świętami opublikowano zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne.

- W porównaniu do regulacji dotychczas obowiązującej wprowadzone zostały zmiany, które związane są z realizacją zobowiązania nałożonego przez Ministra Zdrowia na Prezesa NFZ, polegającego na zwiększeniu wartości umów zawartych ze Świadczeniodawcami o 4,5 proc. - czytamy w dokumencie. 

Jak wskazuje NFZ "nowa wycena ma zostać zastosowana od dnia 1 kwietnia 2022 r. i wynika z wyceny przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji"

- Celem realizacji powyższego zwiększenia o 4,5%, zmianie uległa stawka bazowa wskazana dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. Takiemu samemu zwiększeniu mają ulec także stawki bazowe określone przez dyrektorów OW NFZ dla izb przyjęć. Ponadto zwiększeniu o 4,5% uległy wartości wag punktowych poszczególnych kategorii sanu zdrowia pacjenta w SOR i IP - ustalono.

Fundusz tłumaczy, że "takie zwiększenie wartości poszczególnych elementów składowych ryczałtu dobowego doprowadzi do wzrostu wartości zawartej ze świadczeniodawcą umowy o ok. 4,5%".

Pełną treść zarządzenia prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie świadczenia w izbie przyjęć można znaleźć na stronie NFZ.

 
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum