Wentylacja mechniczna: w pięciu województwach nadal bez przyjmowania nowych pacjentów

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 23 października 2019 21:47

Jak poinformował w środę (23 października) Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej, MZ i NFZ nadal odmawiają wzięcia odpowiedzialności za chorych, za których członkowie OZŚWM zapłacili z własnych środków. W tej sytuacji wyczerpały się jakiekolwiek możliwości finansowe przyjmowania nowych pacjentów w pięciu województwach.

Wentylacja mechniczna: w pięciu województwach nadal bez przyjmowania nowych pacjentów
Suma niezapłaconych nadwykonań za okres styczeń - wrzesień 2019 r. w skali całego kraju wynosi już niemal 65 mln zł Fot. OZŚWM

Suma niezapłaconych nadwykonań za okres styczeń - wrzesień 2019 r. w skali całego kraju wynosi już niemal 65 mln zł, z czego ponad 58  mln zł stanowią nadwykonania członków Związku, a resztę podmiotów niezrzeszonych.

Z powodu rosnącego z dnia na dzień zadłużenia w stosunku do podmiotów zrzeszonych w OZŚWM, członkowie Związku są zmuszeni do podtrzymania decyzji podjętej 16 września o wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów w pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Łącznie w tych regionach pod opieką członków Związku przebywa ponad 1200 nadlimitowych pacjentów, w tym ponad 500 na Śląsku. W kolejce czekają następni - póki co przebywają na oddziałach szpitalnych, co generuje wielokrotnie wyższe koszty dla płatnika.

Jak przypomina OZŚWM, we wrześniu prezes NFZ Adam Niedzielski uspokajał w mediach, że „sprawy związane z finansowaniem nadwykonań będą systematycznie realizowane i nie ma zagrożenia dla ciągłości realizowania procedury”, a minister Łukasz Szumowski podkreślał, że sytuacja powtarza się co roku i „nadwykonania zawsze były płacone". Minister, jak zauważa Związek, mija się jednak z prawdą, bo z danych zebranych przez OZŚWM wynika, że nadal w trzech województwach (dolnośląskie, małopolskie, świętokrzyskie) nie zostali rozliczeni nadlimitowi pacjenci za rok 2018.

Interpelację poselską w sprawie nadlimitowych pacjentów złożyła poseł Ewa Kołodziej ze Śląska, czyli regionu szczególnie doświadczonego rosnącą liczbą osób z POChP. Pytała w niej, czy resort planuje zakwalifikowanie wentylacji mechanicznej jako procedury ratującej życie, co uprościłoby mechanizm jej finansowania. Jest to rozwiązanie gwarantujące zapłatę podmiotom świadczącym usługi wentylacji pozaszpitalnej, której koszt w porównaniu z pobytem chorego w szpitalu jest kilkukrotnie niższy. Na razie jest to pytanie bez odpowiedzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum