Wentylacja mechaniczna: przyjęcia nowych pacjentów nadal wstrzymane w pięciu województwach

Autor: OZŚWM/ Rynek Zdrowia • • 24 września 2019 08:34

Jak informuje Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej, wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów w zakresie wentylacji pozaszpitalnej kontynuowane jest w pięciu województwach. Od ub. tygodnia tylko dwa województwa zareagowały formalnymi decyzjami o spłacie zaległości z pierwszego półrocza. Nadal brakuje zaproszenia do rozmów ze strony MZ i NFZ.

Wentylacja mechaniczna: przyjęcia nowych pacjentów nadal wstrzymane w pięciu województwach
Ponowne przyjęcia pacjentów uruchomiono w dwóch regionach Fot. OZŚWM

Członkowie Związku zdecydowali się uruchomić ponowne przyjęcia pacjentów w ramach wentylacji pozaszpitalnej (domowej i stacjonarnej - ZOL) w województwach: mazowieckim i opolskim.

- W tych dwóch regionach oddziały NFZ już przesłały do naszych członków aneksy kontraktów, umożliwiające rozliczenie nadlimitowych pacjentów w pierwszym półroczu. Mamy jednak drugą połowę września, zatem liczba pacjentów nieobjętych finansowaniem NFZ dalej będzie tam rosła - mówi sekretarz zarządu OZŚWM Marcin Warzecha.

Świadczeniodawcy nadal kontynuują wstrzymanie przyjęć w pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

- Oddziały NFZ z tych pięciu województw jedynie kontaktują się telefonicznie z naszymi członkami, sprawdzając czy świadczeniodawcy podjęli decyzję o wstrzymaniu przyjęć - mówi Marcin Warzecha. - Oczekujemy konstruktywnych decyzji w pozostałych województwach tak, abyśmy mogli jak najszybciej umożliwić pacjentom przyjęcie do opieki i powrót ze szpitala do domu - dodaje.

Jak zaznacza, w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości, należy skończyć z systemem nadwykonań bez gwarancji zapłaty oraz zwaloryzować wartości obecnych i przyszłych kontraktów na wentylację domową, tak aby odpowiadały one faktycznej liczbie pacjentów, będących pod opieką ośrodków wentylacyjnych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum