Wejherowo: USG stawów biodrowych niemowlęcia tylko prywatnie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2009 12:08

Gdzie można w Wejherowie wykonać USG stawów biodrowych niemowlęcia - rutynowe badanie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Okazuje się w praktyce, że właściwie nigdzie. Trzeba sięgnąć do własnej kieszeni

Pediatra skierował ojca z czteromiesięczną córką do ortopedy, który zalecił badanie stawów biodrowych dziecka. które miano wykonać w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Tam jednak w rejestracji do pracowni RTG/USG poinformowano go że takich badań nie wykonują, i że musi znaleźć przychodnię, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Badania takie wykonuje NZOZ Wejherowo. Jednak tam poinformowano ojca dziecka, że pacjent z wejherowskiego szpitala nie zostanie zarejestrowany bo... rejestratorka otrzymała takie polecenie.

Ortopeda poradził, by w dziale metodyczno-organizacyjnym NFZ dowiedzieć się, w jakich placówkach można wykonać badanie. Podano mu ponownie numer telefonu do szpitala gdzie usłyszał, że nigdy takiej usługi nie robili i że to pomyłka. Nie mając już siły walczyć dalej ojciec dziecka wykonał  ostatecznie konieczne badanie prywatnie.

– Każde skierowanie na badanie wydane przez lekarza, który ma podpisaną umowę z Funduszem, musi być wykonane za darmo. Proponuję, aby ten pan złożył skargę na piśmie. - skomentowała całą sytuację Jadwiga Styczeń, rzecznik praw pacjenta.

Natomiast Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego OW NFZ stwierdził, że każda skarga jest weryfikowana. Konsekwencjami braku zainteresowania pacjentem mogą być:
• upomnienie placówki,
• kara pieniężna,
• utrata pozycji w rankingu placówek, która może skutkować zmniejszeniem wartości kolejnego podpisywanego kontraktu lub nawet zerwaniem umowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum