We Wrocławiu powstanie szpital onkologiczny. Termin składania ofert na budowę upływa 15 grudnia

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP26 sierpnia 2022 13:12

Do 15 grudnia wydłużono termin składania ofert na budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Koszt inwestycji przekracza miliard złotych. Planowany termin uruchomienia placówki to 2027 r.

We Wrocławiu powstanie szpital onkologiczny. Termin składania ofert na budowę upływa 15 grudnia
Koszt inwestycji wynosi ponad miliard złotych. Fot. Adobestock
  • Do 15 grudnia można składać oferty na budowę szpitala onkologicznego we Wrocławiu
  • Inwestycja będzie kosztować ponad miliard złotych
  • Według planów placówka ma zostać uruchomiona w 2027 roku

Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny ma powstać przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod wspólnym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone już w minionym roku trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH), podkreślił, że termin składania ofert w przetargu na budowę nowego szpitala został wydłużony, aby "zwiększyć konkurencyjność i umożliwić przystąpienie do przetargu jak największej liczbie potencjalnych wykonawców".

- Wychodzimy naprzeciw zmieniającej się sytuacji na rynku budowlanym, część firm dopiero teraz podjęła decyzje o wzięciu udziału w przetargu. Wzrost zainteresowania związany jest również ze stabilizacją cen na rynku materiałów budowlanych. Do tej pory ryzyka związane z niekontrolowanym wzrostem cen oraz odpływem pracowników stanowiły istotną przeszkodę w sporządzaniu ofert i trudne do wyceny ryzyko kontraktu. Rzetelne przygotowanie oferty przez wykonawców wymaga czasu i odpowiednich zasobów - tłumaczył Zawadzki.

Koszt budowy wyniesie ponad miliard złotych

Proces wyłonienia wykonawcy tej inwestycji rozpoczął się w lutym tego roku. Zaproszenie do składania ofert skierowane zostało do pięciu firm: Konsorcjum WARBUD SA, Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o., Konsorcjum PORR SA, Konsorcjum VAMED POLSKA Sp. z o.o. i SINOHYDRO Corporation Limited. Firmy te zostały wyłonione w pierwszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, następnie przeprowadzono z nimi sześć rund dialogu konkurencyjnego. W połowie kwietnia Dolnośląski Urząd Marszałkowski poinformował, że jedyną ofertę w przetargu złożyło Konsorcjum PORR SA, które wyceniło budowę szpitala na 1,42 mld zł. Suma ta była wówczas dwukrotnie wyższa niż zakładane koszty budowy szpitala.

W maju ogłoszono kolejny przetarg i poinformowano, że zarząd województwa dolnośląskiego zadecydował o zwiększeniu o 250 mln zł nakładów na tę inwestycję. Obecnie kwota, która ma być przeznaczona na budowę nowego szpital przekracza miliard złotych.

Budynek nowego szpitala ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Szpital będzie dysponował 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach i 14 salami operacyjnymi. Planowany termin uruchomienia placówki to 2027 r. Inwestycji finansowana jest z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego i budżetu państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum