×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wchodzi ważna zmiana dla pacjentów. Od lutego NFZ zapłaci więcej za szybki wypis ze szpitala

Autor: oprac. JPP • Źródło: NFZ29 stycznia 2023 18:43

To ogromna zmiana i dla pacjentów i dla szpitali. - Od lutego 2023 r. NFZ zapłaci więcej za pierwsze dni pobytu chorego w szpitalu. W efekcie w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł – poinformował 17 stycznia Fundusz. Za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, placówka otrzyma ok. 50 proc.

Wchodzi ważna zmiana dla pacjentów. Od lutego NFZ zapłaci więcej za szybki wypis ze szpitala
Od lutego NFZ zapłaci więcej za szybki wypis ze szpitala. Ważna zmiana dla pacjentów Fot. AdobeStock
 • Od lutego 2023 stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia 17 stycznia. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce
 • Za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.
 • -  Ulepszony mechanizm zapewni, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów - argumentuje Fundusz
 • – Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc – zaznacza Filip Nowak, prezes NFZ
 • I dodaje: dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych

Od lutego NFZ zapłaci więcej za szybki wypis ze szpitala

Jak przypominają przedstawiciele NFZ, Fundusz Zdrowia płaci za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia. - Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji - wyjaśnili.

- Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym (świadczenie medyczne mogło być udzielone w AOS zamiast w warunkach szpitalnych) - dodają.

Co zmieni się od lutego 2023? Stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. - Ulepszony mechanizm zapewni więc, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów - podkreśla NFZ w komunikacie prasowym. 

Podwyżka - jak zastrzega NFZ - będzie stopniowa.

W rezultacie:

 • za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50% pełnej stawki za hospitalizację
 • w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100%.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wyliczają w Funduszu, w efekcie zmian do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł. Nowy system wejdzie w życie od lutego 2023 roku.

- Pod koniec grudnia 2022 r. wydaliśmy specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje (rozliczane według JGP). Miesięczny bufor jest potrzebny na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek za hospitalizację. Placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 roku - dodaje NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze