×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wchodzą podwyżki wynagrodzeń. NFZ zapowiada aneksowanie ponad 35 tys. umów od lipca

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 czerwca 2023 11:28Zaktualizowano: 30 czerwca 2023 11:55

Oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów - zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany, które mają umożliwić sfinansowanie podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, obejmą ponad 35 tys. umów. - Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - deklaruje NFZ.

Wchodzą podwyżki wynagrodzeń. NFZ zapowiada aneksowanie ponad 35 tys. umów od lipca
Prezes NFZ Filip Nowak Fot. PAP/Adam Warżawa
 • 1 lipca 2023 nastąpi waloryzacja pensji minimalnej w ochronie zdrowia, którą wymusza  ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
 • Podwyżki dotyczą m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, opiekunów, fizjoterapeutów, a także salowych czy sanitariuszy
 • Minister zdrowia zatwierdził jeden z trzech wariantów do realizacji podwyżek. Wybrano najdroższą opcję za ponad 15 mld zł
 • Zakłada wzrost pensji dla pracowników na etatach, ale również tych na kontraktach, ponadto obejmuje skutki wzrostu inflacji oraz wzrost wycen w internie, chirurgii ogólnej i położnictwie
 • NFZ zapowiada, że po opublikowaniu szeregu zarządzeń dotyczących nowych wycen, na początku lipca rozpocznie aneksowanie umów z podmiotami leczniczymi.

NFZ zapowiada aneksowanie ponad 35 tys. umów

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina w wydanym 29 czerwca komunikacie, że od lipca wzrosną minimalne płace w ochronie zdrowia.

- Minister Zdrowia wybrał najkorzystniejszy finansowo wariant rekomendacji AOTMiT (Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji), który oprócz wzrostu wynagrodzeń uwzględnia również koszty inflacji i wzrost wycen w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych. Łącznie w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia dodatkowo trafi ponad 15 mld zł - informuje NFZ.

Podwyżki płac minimalnych zostaną sfinansowane poprzez wzrost wyceny świadczeń, w związku z tym Fundusz zmienił budżet na ten rok.

- Na realizację rekomendacji AOTMiT zabezpieczono na drugą połowę bieżącego roku ponad 7,5 mld zł - wylicza NFZ.

Jak podkreśla, wybrany do realizacji wariant zakłada "nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale uwzględnia także wzrost płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach, koszt inflacji, nadwykonań oraz wyższych wycen w internie, chirurgii i położnictwie, czyli obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

- Kolejnym etapem po ogłoszeniu rekomendacji przez AOTMiT są zmiany w prawie, które pozwolą na wejście w życie rozwiązań przyjętych w rekomendacji. Minister Zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), a prezes NFZ szereg zarządzeń dotyczących m.in.: leczenia szpitalnego, finansowania PSZ, podstawowej opieki zdrowotnej oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - wyliczają przedstawiciele Funduszu. 

Zapowiadają, że na początku lipca przystąpią do aneksowania umów z placówkami medycznymi. 

- Po dokonaniu niezbędnych zmian w prawie oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów. Zmiany obejmą ponad 35 tys. umów, jest to więc ogromne przedsięwzięcie. Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - podkreśla NFZ.

Nowe pensje minimalne od 1 lipca w ochronie zdrowia

Przypomnijmy: 1 lipca 2023 roku nastąpi waloryzacja minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Podwyżkę zakłada znowelizowana przed rokiem ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Mechanizm ustalania płac, zawarty w dokumencie, jest ściśle związany ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Co ważne, w tym roku szpitale i przychodnie otrzymają pieniądze nie tylko na pracowników etatowych, ale również dla tych na kontraktach.

Wzrost pensji minimalnych dotyczy m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, opiekunów, fizjoterapeutów, psychologów, techników elektroradiologów, a także personelu pomocniczego, w tym salowych czy sanitariuszy.

Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023 (kwoty brutto):

 • Lekarz ze specjalizacją – 9201,92 zł  – wzrost o 991,25 zł
 • Magister pielęgniarstwa (położna), fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny z wymaganą specjalizacją, psycholog kliniczny – 8186,53 zł – wzrost o 881,87 zł
 • Lekarz bez specjalizacji – 7551,92 zł – wzrost o 813,51 zł
 • Lekarz stażysta – 6028,84 zł  – wzrost o 649,44
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją – 6473,07 zł – wzrost o 697,29 zł
 • Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem, pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji – 5965,38 zł – wzrost o 642,60 zł
 • Opiekun medyczny, pozostali pracownicy ze średnim wykształceniem – 5457,69 zł – wzrost o 587,91 zł
 • Sanitariusz, salowa – 4125 zł  – wzrost o 444,35 zł.

Dodajmy, że ustawa określa wyłącznie minimalne płace, w praktyce wynagrodzenia mogą być wyższe. Ministerstwo Zdrowia przypominało natomiast, że od kwot wynagrodzeń zasadniczych obliczane są dodatki m.in.:

 • dodatek stażowy - ustawowo gwarantowany (do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego),
 • dodatek za pracę w nocy (65 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy),
 • dodatek za pracę w dni wolne od pracy (45 proc. stawki godzinowej za każdą godzinę pracy),
 • dodatek za dyżury medyczne płatny jak za pracę w godzinach nadliczbowych (tj. w wysokości 50 proc. albo 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę dyżuru).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum