Ważny termin dla medyków i podmiotów leczniczych. Wnioski o tańszy prąd do końca listopada

Autor: oprac. JKB • Źródło: KIF, Rynek Zdrowia17 listopada 2022 15:00

30 listopada 2022 r. mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej. To również szczególnie ważna informacja dla medyków prowadzących działalność gospodarczą i właścicieli podmiotów leczniczych. Ustawa wskazuje na "mikro- małe i średnie przedsiębiorstwa".

Ważny termin dla medyków i podmiotów leczniczych. Wnioski o tańszy prąd do końca listopada
KIF przypomniał o najważniejszych zasadach dotyczących ceny energii elektrycznej. Fot. ShutterStock
  • W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku
  • Zgodnie z nim w listopadzie weszły w życie przepisy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku
  • Dla medyków  - dentystów, lekarzy, fizjoterapeutów itp. - prowadzących działalność gospodarczą maksymalna cena energii elektrycznej w rozliczeniu z przedsiębiorstwem energetycznym wyniesie 785 zł/MWh + VAT
  • Ceny te będą stosowane od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku

Ważna informacja dla fizjoterapeutów

Przypomnijmy, 4 listopada 2022 roku weszły w życie przepisy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, które wynikają z opublikowanej ustawy.

 Zgodnie z wprowadzonymi przepisami odbiorcami uprawnionymi do stosowania cen maksymalnych w rozliczeniach z przedsiębiorcami energetycznymi są m.in. przedsiębiorcy będący mikroprzedsiębiorcami, małymi przedsiębiorcami lub średnimi przedsiębiorcami, w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.

Innymi słowy, dotyczy to także medyków prowadzących działalność gospodarczą (także w formie praktyk zawodowych) oraz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby udzielania tych świadczeń.

Maksymalna cena energii dla fizjoterapeutów

W praktyce oznacza to, że maksymalna cena energii elektrycznej w rozliczeniu z przedsiębiorstwem energetycznym dla fizjoterapeutów wyniesie 785 zł/MWh + VAT. Ceny te będą stosowane od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Chcąc skorzystać ze wskazanego mechanizmu uprawniony odbiorca musi złożyć stosowne oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznymi – wzór został określony w rozporządzeniu ministra Klimatu i Środowiska (załącznik poniżej).

Oświadczenie u sprzedawcy energii można składać na dwa sposoby:

  • w formie papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty), lub
  • w formie elektronicznej (adres e-mail, lub strona www sprzedawcy energii do tego przystosowana).

Korzystając z formy elektronicznej oświadczenie w formie pliku elektronicznego musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną. Stosowne formularze elektroniczne przygotowali dostawcy prądu.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum