Ważne zmiany w przepisach o sieci szpitali. Skorzystają wybrane oddziały

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 13:24

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmianę do przepisów o sieci, zgodnie z którą wszystkie oddziały kliniczne na tzw. bazie obcej dostaną ryczałty na podobnych zasadach, jak oddziały w szpitalach klinicznych, które podlegają bezpośrednio uczelniom. Resort zmienił także warunki przyznawania ryczałtu oddziałom intensywnej terapii.

Ważne zmiany w przepisach o sieci szpitali. Skorzystają wybrane oddziały
MZ wycofało się z kilku wymogów dot. ryczałtowania oddziałów Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Do tej pory tylko wybrane szpitale miały dostać ryczałt na wszystkie oddziały - chodzi o lecznice, które kwalifikują się do trzeciego poziomu sieci oraz szpitale ogólnopolskie, czyli instytuty, szpitale resortowe oraz kliniczne. W pozostałych placówkach ryczałtowane miały być tylko na te oddziały, dzięki którym szpitale weszły do sieci - przypomina Gazeta Wyborcza.

Dla Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach oznaczało to, że nie dostanie ryczałtu na oddział okulistyki, ponieważ kwalifikuje się do sieci tylko na tzw. poziom pierwszy, a okulistyka jest finansowana ryczałtowo tylko od drugiego poziomu wzwyż.

Ponieważ od kilku lat jest to oddział kliniczny okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, to po zmianach w przepisach ryczałt jednak otrzyma. Z nowego rozwiązania skorzysta też Szpital Specjalistyczny w Zabrzu - działają tu cztery oddziały kliniczne.

Ministerstwo wycofało się też z innego wymogu. Szpitale niezależnie od poziomu na jakim się znalazły, mogły dostać ryczałt na intensywną terapię tylko pod warunkiem, że kontrakt na ten oddział miały co najmniej od dwóch lat. Resort i w tej sprawie się ugiął, bo miejsc na intensywnej terapii wciąż brakuje.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum