×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważne zmiany dla placówek w sieci szpitali. Dziś wchodzą nowe przepisy

Autor: oprac. JPP • Źródło: NFZ01 lutego 2023 17:30

1 lutego w życie wchodzi zarządzenie NFZ w sprawie zmian w sieci szpitali. Nowe przepisy stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2023 roku.

Ważne zmiany dla placówek w sieci szpitali. Dziś wchodzą nowe przepisy
Zmiany dla placówek w sieci szpitali. Dziś wchodzą nowe przepisy Fot. Shutterstock

 

Ważne zmiany dla placówek w sieci szpitali. Dziś wchodzą nowe przepisy

31 stycznia opublikowano zarządzenie prezesa NFZ w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotne. Przepisy wchodzą w życie 1 lutego, natomiast stosuje się je do rozliczania świadczeń udzielanych już od 1 stycznia 2023 roku.

Zmiany wynikają, jak wskazuje NFZ, z wejścia w życie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która m.in. przerzuciła finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych z budżetu państwa do budżetu NFZ>

- W niniejszym zarządzeniu wprowadzono też niezbędne zmiany porządkowe wynikające również z zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne, w którym m.in. nastąpiło połączenie katalogu produktów wysokospecjalistycznych (1w) z katalogiem operacji wad serca i aorty piersiowej (1ws) w jeden katalog - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany - jak dodano - mają na celu ujednolicenie przepisów z przepisami wynikającymi z zarządzenia szpitalnego.

Ponadto doprecyzowano termin na przekazanie dyrektorowi oddziału Funduszu certyfikatu akredytacyjnego i świadectw wydawanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej oraz Laboratoryjnej, w celu ustalenia współczynników jakościowych dla świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu w ramach PSZ.

Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze