Ważne zarządzenie NFZ w sprawie Internetowego Konta Pacjenta. Będą premie dla POZ

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia13 maja 2022 15:21

14 maja wchodzi w życie zarządzenie prezesa NFZ w sprawie  Internetowego Konta Pacjenta IKP). Chodzi o premiowanie przychodni (POZ) za promocję IKP wśród pacjentów.

Ważne zarządzenie NFZ w sprawie Internetowego Konta Pacjenta. Będą premie dla POZ
Wchodzi ważne zarządzenie NFZ w sprawie Internetowego Konta Pacjenta. Będą premie dla POZ Fot. AdobeStock
  • 13 maja na stronach NFZ opublikowano zarządzenie prezesa NFZ ws. warunków rozliczania środków pochodzących z dotacji celowej na dofinansowanie aktywowania Internetowego Konta Pacjenta w 2022 r.
  • Chodzi o premie dla lekarzy rodzinnych (POZ) za promocję IKP wśród pacjentów. W 2022 roku wyniosą one 18,45 oraz 12,30 zł brutto 
  • Pieniądze będą wypłacane w dwóch, określonych przez Fundusz, przypadkach. Zarządzenie NFZ wchodzi w życie 14 maja

Wchodzi ważne zarządzenie NFZ w sprawie Internetowego Konta Pacjenta

14 maja wchodzi w życie zarządzenie prezesa NFZ w sprawie warunków rozliczania środków pochodzących z dotacji celowej na dofinansowanie aktywowania Internetowego Konta Pacjenta w 2022 roku. Chodzi o premiowanie przychodni (POZ) za promocję IKP.

Jak przypomina Fundusz "w uzasadnieniu wprowadzane rozwiązanie stanowi kontynuację działań związanych z finansowaniem aktywowania Internetowych Kont Pacjentów przez świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna realizowanych w latach 2019 - 2021".

W zarządzeniu wskazano, że premie za aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta będą wypłacane na podstawie umowy zawieranej pomiędzy dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ a placówką POZ.

NFZ zapłaci przychodniom, jeśli pacjenci aktywują IKP

Wypłaty będą realizowane za aktywowanie IKP w dwóch sytuacjach:

  • w związku z potwierdzeniem profilu zaufanego przez świadczeniodawcę POZ, czyli przychodnię
  • w sposób inny, niż określony w pkt 1, w wyniku prowadzonej przez świadczeniodawcę POZ kampanii informacyjnej mającej na celu zakładanie profili zaufanych oraz aktywowanie Internetowych Kont Pacjentów w inny dostępny sposób.

W zarządzeniu wskazano dwie stawki, jakie będą wypłacane za promocję IKP placówkom podstawowej opieki zdrowotnej.

Cena za aktywowanie wskutek działań danego świadczeniodawcy POZ jednego Internetowego Konta Pacjenta wynosić będzie:

  • 18,45 zł brutto w przypadku pierwszym, to jest w związku z potwierdzeniem profilu zaufanego przez świadczeniodawcę POZ, czyli przychodnię
  • 12,30 zł brutto w przypadku drugim, gdy do aktywowania IKP doszło np. w efekcie prowadzonej przez POZ kampanii informacyjnej

Pełna treść zarządzenia prezesa NFZ  warunków rozliczania środków pochodzących z dotacji celowej na dofinansowanie aktywowania Internetowego Konta Pacjenta w 2022 roku jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum