Ważna zmiana we współczynnikach korygujących. Jest projekt rozporządzenia MZ
11 maja przekazano do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dokument dotyczy zamian we współczynnikach korygujących.

Zmiany w mechanizmie obniżania współczynników korygujących
11 maja przekazano do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
- Celem zmiany rozporządzenia jest skorygowanie mechanizmu obniżania współczynników korygujących w taki sposób, aby w przypadku umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, kwoty współczynników były pomniejszane proporcjonalne do udziału w tej umowie wartości świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wzrost - wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Wskazano, że chodzi o:
- wartości taryfy świadczeń ustalonej po dniu 1 lipca 2021 r.;
wyceny świadczeń dokonanej przez Prezesa Funduszu w trybie § 15 ust. 3 i 4; - ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej;
- ryczałtu;
- ryczałtu systemu zabezpieczenia związanego ze zwiększeniem ceny jednostki sprawozdawczej lub wartości taryfy świadczeń ustalonej po dniu 1 stycznia 2022 r.
ZUS przekaże NFZ więcej informacji o ubezpieczonych
Zmiany w finansowaniu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień
Obecnie - jak wyjaśnia resort finansów - zmniejszenie współczynników korygujących w przypadku umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień odnosi się do wskaźników korygujących całości umowy, co powoduje, że zapowiadany wzrost finasowania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do:
- 1) Zespołu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny,
- 2) Ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny,
- 3) Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – poradnia zdrowia psychicznego – II poziom referencyjny,
- 4) Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny,
- 5) Ośrodka wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej – III poziom referencyjny
jest kompensowany przez współczynniki korygujące w zakresach, których wzrost taryf nie dotyczy (np. psychiatrii dorosłych czy poradni specjalistycznych całościowych zaburzeń rozwoju dla dzieci i młodzieży).
- Wprowadzenie w załączniku do rozporządzenia przepisu § 16 ust. 4h dotyczącego umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień wynika z konieczności zapewnienia właściwego finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku świadczeniodawców realizujących zarówno świadczenia objęte wzrostem, o którym mowa w ust. 4f pkt 1–5, jak i inne świadczenia w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - argumentuje resort.
Dodany paragraf brzmi następująco: "4h. W przypadku umowy w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień zmniejszenie współczynnika korygującego, o którym mowa w ust. 3, 4a, 4d i 4e, jest proporcjonalne do udziału w tej umowie wartości świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wzrost, o którym mowa w ust. 4f pkt 1–5.”
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Projetk rozporządzenia MZ z 11 maja.pdf
Prezentacja PDF • 0,13 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)