Watch Health Care: powstaje rejestr utrudnienień w dostępie do lekarza

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2010 09:18

Pacjenci będą mogli zgłaszać utrudnienia w dostępie do świadczeń medycznych za pośrednictwem strony Korektora Systemu Zdrowia.

Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji, pomysłodawca "korektora", ekspert Komisji Europejskiej ds. ekonomiki zdrowia.

Korektor został powołany przez fundację Watch Health Care. Z całej Polski zbierane i analizowane będą przypadki, w których pacjent ma utrudniony dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych.

– Naszym zadaniem jest nie tylko pokazanie tego co najbardziej boli pacjentów, ale skali problemu z dostępem do świadczeń w Polsce oraz szukanie możliwych rozwiązań – mówi Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji oraz jeden z ekspertów Komisji Europejskiej ds. ekonomiki zdrowia.

W ten sposób ma powstać ogólnopolska ewidencja świadczeń medycznych, do których dostęp jest czasowo lub permanentnie ograniczony, a które są najbardziej potrzebne, niezaprzeczalnie skuteczne i wysoce opłacalne.

– Pomysł na stworzenie takiej ewidencji zrodził się, gdy dotarły do nas informacje od pacjenta, któremu odmówiono wykonania prostego badania USG, gdyż „szpital wyczerpał w tym roku limity finansowe na USG“. W zamian, personel medyczny zaproponował pacjentowi wykonie dużo droższego i zbędnego, w tym wypadku, rezonansu magnetycznego, bo „tu limity jeszcze się nie wyczerpały“ – wyjaśnia Krzysztof Łanda.

Jego zdaniem, ewidencja jasno pokaże podstawowe świadczenia zdrowotne, do których szeroki i łatwy dostęp powinien być zapewniony w pierwszej kolejności i które z całą pewnością zostały źle wycenione. Odpowiednia wycena podstawowych i stosunkowo tanich świadczeń, powinna być zgodna z rzeczywistym zapotrzebowaniem, co z kolei jest podstawową funkcją powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, czyli NFZ.

WHC ma stanowić źródło sprawdzonej informacji dla płatnika (NFZ), administracji rządowej oraz osób zarządzających szpitalami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum