Waśko z NFZ tłumaczy plan ratunkowy dla szpitali. Wyższe wyceny w czterech zakresach

Autor: Justyna Przybytek-Pawlik • Źródło: Rynek Zdrowia08 września 2022 10:35

Wyższe wyceny dla SOR-ów, izb przyjęć, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, oddziałów realizujących świadczenia internistyczne oraz instrument restrukturyzacyjny – to plan pomocowy dla szpitali, który minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił 8 września. Wiceprezes NFZ Bernard Waśko podczas spotkania z dyrektorami wyjaśnił, na czym będą polegały zmiany.

Waśko z NFZ tłumaczy plan ratunkowy dla szpitali. Wyższe wyceny w czterech zakresach
Waśko z NFZ tłumaczy plan ratunkowy dla szpitali. Wyższe wyceny w czterech zakresach Fot. Justyna Przybytek-Pawlik
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski 8 września podczas Forum Ekonomicznego zapowiedział plan ratunkowy dla szpitali, które zgłaszają problemy z wdrażaniem nowych, najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia
  • Plan zakłada wyższe wyceny dla SOR-ów, izb przyjęć, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, oddziałów realizujących świadczenia internistyczne oraz instrument restrukturyzacyjny
  • Jak tłumaczył Bernard Waśko z NFZ pomoc dla interny dotyczy nie tylko oddziałów internistycznych, ale również innych oddziałów realizujących świadczenia internistyczne
  • Tu wsparcie będzie dwuetapowe. Do czasu zakończenia procesu taryfikacji przez AOTMiT, grupy rozliczeniowe zostaną objęte dodatkowymi współczynnikami

Plan ratunkowy dla szpitali. Wyższe wyceny w czterech zakresach

Minister zdrowia Adam Niedzielski 8 września podczas Forum Ekonomicznego zapowiedział plan ratunkowy dla szpitali, które zgłaszają problemy z wdrażaniem nowych, najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W spotkaniu z dyrektorami placówek medycznych uczestniczyli również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia: Filip Nowak oraz Bernard Waśko. Waśko w szczegółach objaśnił zaproponowany przez Niedzielskiego plan ratunkowy.

- Te mechanizmy powiązane są z trzema, a właściwie czterema zakresami prowadzonej działalności: SOR-ami, izbami przyjęć, nocną i świąteczną opieką zdrowotną oraz z szeroko pojętymi  świadczeniami internistycznymi, czyli nie tylko na oddziałach internistycznych, ale tymi które są rozliczane w ramach świadczeń internistycznych na różnych oddziałach, np. kardiologii, pulmonologii, gastroenterologii – wyjaśnił.

- Zaczynając od Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych postanowiliśmy, że będziemy oddziaływać na składową ryczałtu dobowego, która jest uzależniona od funkcji, czyli związana zarówno z liczbą kategorii porad, które są średnio na dobę udzielane, jak i z ich strukturą. W szczególności znaczącym wzrostom ulegną porady wyższej kategorii od 4 do 6. W zależności od tego, jakie dobowe wolumeny pacjenta przechodzą przez dany SOR, jaka jest struktura tych kategorii porad, to dla każdego szpitala skutek będzie różny – tłumaczył.

Na izbach przyjęć i w nocnej opiece najwięcej dostaną ci, którzy mają najmniej

- Jeśli chodzi o izby przyjęć sytuacja jest podobna, z tym że oprócz oddziaływania na część dotyczącą zmian w kategoriach porad rozliczanych na izbie przyjęć, zdecydowaliśmy się również podnieść stawkę bazową, ryczałtową. To działanie podejmujemy ze względu na to, że w tym przypadku mamy do czynienia z bardzo dużym zróżnicowaniem na terenie kraju, jeśli chodzi o poziomy tych stawek – mówił.

Zapowiedział również, że Ministerstwo Zdrowia będzie dążyło do spłaszczenia regionalnych różnic między taryfami.

- W  bazowej stawce dla izb przyjęć będzie element wyrównania dla tych, którzy mają najniższe kwoty do równego poziomu. Ten poziom jest jeszcze w tej chwili ustalany – doprecyzował.

Mechanizmy dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą podobne.

- Podniesiona zostanie wycena porad lekarskich i pielęgniarskich, jeśli chodzi o ryczałt tu także będzie mechanizm spłaszczania różnic, więc najwięcej otrzymają ci, którzy mają w tej chwili najmniejsze stawki – dodał.

W przypadku wycen dla interny mechanizm będzie dwuetapowy.

- Proces taryfikacji w AOTMiT (ustalane są nowe taryfy dla interny - przyp. red.) cały czas trwa, ale jest bardzo zaawansowany i widać mniej więcej, jakie grupy świadczeń są najbardziej zaniżone w stosunku do kosztów. Agencja zidentyfikowała kilkanaście takich grup rozliczeniowych i do czasu wprowadzenia nowych taryf – a przewidujemy, że to wprowadzenie w pełnym zakresie dla interny zostanie nastąpi od 1 stycznia – grupy te zostaną objęte dodatkowymi współczynnikami podzielonymi na trzy zakresy: 1,1 – 10 proc. wzrostu, 1,2 – 20 proc. wzrostu oraz 1,3, czyli 30 proc. wzrostu. To wprowadzimy od 1 października.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum