Warszawski ratusz: Szpital Południowy dla pacjentów z Covid-19 zostanie uruchomiony w połowie lutego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 14:20

Oddanie Szpitala Południowego jako tymczasowego szpitala dla pacjentów z Covid-19 nastąpi w połowie lutego, a nie, jak chciał wojewoda Konstanty Radziwiłł, jeszcze w styczniu. Obecnie trwa wyposażanie placówki w sprzęt i rekrutacja personelu.

Warszawski ratusz: Szpital Południowy dla pacjentów z Covid-19 zostanie uruchomiony w połowie lutego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stołeczny ratusz zaznaczył, że prace odbywają się zgodnie z planem. Część wyposażenia do pomieszczeń szpitala została już kupiona, a kolejne zakupy są w trakcie. Kupiona została również część sprzętu medycznego - do placówki trafiły dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów covidowych.

Prowadzona jest też rekrutacja pracowników. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.

Ratusz przypomniał w komunikacie, że zgodnie z pierwotnym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów - z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala.

Prace budowlane przyspieszono w związku z epidemią we współpracy miasta z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Placówka jako szpital tymczasowy będzie miała 300 łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.

Według wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, prace w Szpitalu Południowym trwają siedem dni w tygodniu. - Przyspieszamy jak możemy, a na proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów dajemy sobie dwa tygodnie. To jest ekspresowe tempo, a sam obiekt jest ogromny. Kompleks szpitala jest złożony z trzech modułów zlokalizowanych na pięciu piętrach. Powierzchnia użytkowa Szpitala Południowego wynosi ponad 40 tys. m kw. - wyjaśniła.

Jak dodała, przyspieszenie prac w obiekcie zostanie sfinansowane z rządowego funduszu Covid-19. - Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek covidowych. Koszty związane z szybszym oddaniem obiektu, jak i koszty dostosowania placówki do uruchomienia szpitala tymczasowego, mają zostać pokryte przez wojewodę mazowieckiego - wskazała wiceprezydent Kaznowska.

Według decyzji wojewody mazowieckiego z 20 listopada 2020 roku, która została utrzymana przez ministra zdrowia, szpital tymczasowy powinien być przygotowany do 21 stycznia 2021 roku.

Obecnie wojewoda zwrócił się do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze