Warszawski Szpital Praski sądzi się z miastem o dotację, której... nie było

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2008 13:50

Szpital Praski w Warszawie będzie dochodził swoich praw w sądzie. Zamierza walczyć o 4 mln zł, których miasto nie przekazało w 2007 r. na realizowaną inwestycję: nowe skrzydło lecznicy. Taką właśnie kwotę placówka jest winna wykonawcy, Grupie 3J.

Prezes Grupy 3J Bogdan Wasilewski zapewnia jednak, że mimo iż ma wyrok sądu nakazujący szpitalowi spłatę długu, nie będzie groził komornikiem.

- Lecznica w tym roku nie zalega u nas z żadnymi płatnościami -mówi prezes.

Szpital nie zapłacił, ponieważ nie otrzymał środków od miasta. Dlatego zamierza dochodzić swego w sądzie. Co na to organ założycielski?

- Miasto nie miało podstaw prawnych do przekazania pieniędzy ze względu na naruszenie przez Szpital Praski zapisu umowy dotacyjnej - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Maria Dziura, naczelnik ds. inwestycji Biura Polityki Zdrowotnej m. st. Warszawy. - Mówi on, że w przypadku naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych dotacja nie może być przekazana. A taka sytuacja miała miejsce, jako że placówka ogłosiła postępowanie przetargowe bez zabezpieczenia środków na inwestycję. Sprawę badali nasi prawnicy oraz niezależne kancelarie. Wszyscy potwierdzają, że umowa dotacyjna została naruszona. Także Urząd Zamówień Publicznych potwierdził naruszenie ustawy.

Sprawa  w sądzie może potrwać, dlatego dyrektor szpitala Paweł Obermeyer, trzeci już dyrektor, który prowadzi tę inwestycję, chce wziąć kredyt w wysokości 10 mln zł, z czego 4 mln przeznaczy na spłatę długu, a resztę na restrukturyzację.

Nowe skrzydło, w którym będzie się m. in. mieścił centralny blok operacyjny i OIT, zostanie oddane do użytku za trzy lata.  Jak informuje Biuro Polityki Zdrowotnej m. st. Warszawy, w 2008 r. łączna kwota miejskich dotacji, przekazywanych obecnie bez żadnych perturbacji, wynosi ponad 20 mln zł. Podobna suma planowana jest na rok 2009.

Z dyrektorem Obermeyerem, mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum