Warszawiacy wolą prywatne przychodnie

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 14 października 2008 09:00

Warszawiacy w sondażach coraz gorzej oceniają publiczne szpitale i przychodnie. Krytykują personel, sposób zarządzania i dostęp do lekarzy specjalistów. Czy to wstęp do prywatyzacji służby zdrowia w stolicy?

Ratusz zapytał warszawiaków o publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia. Ocena wypadła zdecydowanie na niekorzyść tych pierwszych. I to we wszystkich kategoriach. Ponad 73% pytanych zgodziło się z postawioną w ankiecie tezą, że "niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej są lepiej zarządzane niż publiczne i że działają sprawniej". Dlaczego tak sformułowano pytanie?

–To po prostu obiegowa opinia, którą postanowiliśmy zweryfikować w ankiecie. Ale taki charakter miały tylko dwa pytania - wyjaśnia Marcin Wojdat, szef miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej, które zlecało badania.

Ponad połowa ankietowanych dobrze oceniła jakość obsługi w placówkach niepublicznych. 59% respondentów uznało, że w NZOZ-ach pacjenci są lepiej traktowani przez personel. Przeciwnego zdania było tylko... 2,6%. A ponad 71% pytanych stwierdziło, że niepubliczne przychodnie i szpitale zapewniają łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Odwrotnie sądzi niecałe 5% respondentów.

– Podobne badania robiliśmy rok temu. I wyniki nie są niespodzianką, tylko potwierdzeniem smutnej dla publicznych ZOZ-ów tendencji. To placówki niepubliczne cieszą się coraz większym zaufaniem i coraz lepszą oceną tych warszawiaków, którzy potrafią je porównać, a więc kiedyś leczyli się w obu – komentuje wyniki Wojdat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum