Warszawa: związki zawodowe Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus piszą do prezydenta

Autor: Gazeta Polska, KG/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 12:49

Do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy wpłynął list z apelem sześciu związków zawodowych Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus (SKDJ) w Warszawie o pomoc w ratowaniu tej placówki. Według związkowców przeprowadzana obecnie konsolidacja szpitala z dwiema innymi klinikami warszawskimi nie poprawia ich sytuacji, a łączny dług trzech jednostek wzrósł już do miliarda złotych.

Warszawa: związki zawodowe Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus piszą do prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Związki przypominają, że od 2012 r. prowadzone były działania restrukturyzacyjne, dzięki którym udało się zatrzymać narastanie zadłużenia. „W opinii niezależnych audytorów i ekspertów możliwa jest dalsza samodzielna i skuteczna restrukturyzacja naszego szpitala, przy zachowaniu jego odrębności i dotychczasowej osobowości prawnej” - cytuje fragment pisma serwis Gazety Polskiej.

Przypomnijmy: zarządzenie władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczyło konsolidacji SKDJ z dwoma innymi zadłużonymi szpitalami klinicznymi podległymi WUM - Dziecięcym Szpitalem Klinicznym oraz Centralnym Szpitalem Klinicznym przy ul. Banacha. 1 stycznia 2019 r. powstało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. 

W opublikowanym 3 grudnia ub.r. wystąpieniu prof. Mirosław Wielgoś, rektora WUM, wyliczał, że w I półroczu 2018 r. zobowiązania trzech szpitali ogółem wynosiły ponad 853 mln zł, w tym na Dziecięcy Szpital Kliniczny przypadało blisko 382 mln, na Centralny Szpital Kliniczny 275 mln zł i 196,5 mln na Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus.

Podkreślał, że powstanie Centralnego Szpitala Klinicznego nie oznacza likwidacji któregokolwiek szpitala WUM.

Zaapelował również do członków społeczności akademickiej WUM, pracowników szpitali oraz studentów o "refleksję nad przesłankami, jakimi kierują się związki zawodowe, nie poddawanie się manipulacji związków zawodowych, przekazujących nieprawdziwe informacje wewnątrz i na zewnątrz Uczelni".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum