Warszawa: w poniedziałek protest ”innych zawodów medycznych”

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 27 września 2015 16:09

"Nie chcemy być tylko służbą dla służby zdrowia" - to jedno z haseł, które będzie przyświecało protestowi pracowników innych zawodów medycznych. W poniedziałek (28 września) w Warszawie demonstrować będą zatrudnieni m.in. w ratownictwie, diagnostyce laboratoryjnej, radioterapii, medycynie nuklearnej, fizjoterapii.

Warszawa: w poniedziałek protest ”innych zawodów medycznych”
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Demonstracja rozpocznie się o godz. 9.30 przed Ministerstwem Zdrowia. Pół godziny później odczytane zostaną postulaty. Następnie pochód skieruje się przed Pałac Prezydencki. Ostatnim punktem protestu będzie przejście przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

We wszystkich tych trzech urzędach zostanie złożony dokument z postulatami - informuje Patryk Kosela, rzecznik Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80. Protest organizuje kilkanaście różnych związków zawodowych i organizacji, w tym Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

Pracowników innych zawodów medycznych, niż pielęgniarki i położne oraz lekarze jest w Polsce ok. 70 tysięcy. Celem protestu jest doprowadzenie do równego traktowania wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że przedstawiciele kilkunastu związków i stowarzyszeń innych zawodów medycznych próbowało rozmawiać z resortem zdrowia, ale poczuli się zlekceważeni. Oburzyły ich zapowiedzi podwyżek dla jednej grupy zawodowej. Nie odmawiają pielęgniarkom prawa do wyższych zarobków, ale czują się pominięci, bo też zarabiają mało. Chcą dialogu społecznego, w którym będą traktowani jak partner.

- Nie pozwólmy, byśmy byli tylko ''służbą dla służby zdrowia''. Dzisiaj skłóca się tylko środowisko. Zmobilizujmy nasze koleżanki i kolegów i pokażmy, że nie zgadzamy się na bycie ''Traktowanymi Specjalnie'' - wzywają sygnatariusze porozumienia związkowego, do którego przystąpiło kilkanaście związków i towarzystw pracowników ochrony zdrowia.

Pod apelem podpisały się: Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Krajowa Sekcja Niewidomych Masażystów i Fizjoterapeutów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia, SNZZ Pracowników Medycznych z Wyższym Wykształceniem - Inowrocław, Polskie Towarzystwo Elektroradiologii, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Wojciech Werbicki, prezes Krajowego Związku Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego - jednej z organizacji w tym gronie - podkreślał, że płace elektroradiologów, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych i innych grup, które podjęły współpracę, balansują na granicy najniższej krajowej.

- Brakuje rządowego określenia płacy minimalnej w ochronie zdrowia, poniżej której pracodawcy nie mogliby schodzić. Jedyne podwyżki, które dostają pracownicy z tych grup związane są z tym, że w kraju rośnie kwota pensji minimalnej. Jesteśmy zbulwersowani, że kolejny raz pomija się nas przy rozmowach o podniesieniu płac - ubolewał Wojciech Werbicki.

Dlatego sygnatariusze porozumienia związkowego zorganizowali manifestację w poniedziałek (28 września) w Warszawie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze