Warszawa: tymczasowy w Szpitalu Południowym od 21 stycznia - MZ utrzymało decyzję wojewody

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 17:30

Ministerstwo Zdrowia utrzymało w mocy decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła dotyczącą terminu uruchomienia szpitala tymczasowego znajdującego się w Szpitalu Południowym. Ma to się stać 21 stycznia. Wojewoda przekaże także środki finansowe w wysokości 25,7 mln zł na ten szpital.

Warszawa: tymczasowy w Szpitalu Południowym od 21 stycznia - MZ utrzymało decyzję wojewody
Szpital tymczasowy w Szpitalu Południowym będzie jednym z 8 szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim. Fot. Shutterstock

"Ministerstwo Zdrowia utrzymało w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego dotyczącą terminu uruchomienia szpitala tymczasowego znajdującego się w Szpitalu Południowym (od której m.st. Warszawa się odwołało). Wyznaczenie terminu, jakim jest 21 stycznia 2021 r., było poprzedzone dokładnymi analizami i rozmowami Wojewody z przedstawicielami m.st. Warszawy oraz generalnym wykonawcą inwestycji" - przekazało biuro prasowe wojewody.

Poinformowano również, że wojewoda przekaże Warszawie środki finansowe w wysokości 25,7 mln zł. Z tego ok. 23 mln przeznaczone jest na przyśpieszenie dokończenia prac budowalnych, dostosowanie i wyposażenie szpitala tymczasowego).

1 grudnia 2020 roku wpłynęło odwołanie ratusza od wydanego przez wojewodę polecenia zorganizowania szpitala tymczasowego. W odwołaniu zawnioskowano o uchylenie polecenia wojewody w całości i zakwestionowano możliwość zorganizowania szpitala tymczasowego do dnia 21 stycznia 2021 r. Miasto wskazało przesunięcie terminu uruchomienia - najwcześniej na połowę lutego.

"W związku z odwołaniem m.st. Warszawy od decyzji Wojewody Mazowieckiego, Minister Zdrowia ponownie przeanalizował okoliczności sprawy. Postanowił, że w związku z sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze ochronę zdrowia i życia utrzymuje decyzję Wojewody polecającą na przygotowaniu szpitala tymczasowego do 21 stycznia br. Minister wskazał, że termin na zorganizowanie szpitala tymczasowego został ustalony na podstawie rozmów Wojewody Mazowieckiego z przedstawicielami m.st. Warszawa oraz generalnym wykonawcą inwestycji Szpitala Południowego w Warszawie, którzy deklarowali możliwość zorganizowania szpitala tymczasowego do 8 stycznia 2021 r. Minister podkreślił też, że celem decyzji Wojewody było przyspieszenie realizacji inwestycji Szpitala Południowego, aby możliwe było uruchomienie w nim szpitala tymczasowego. Jak wskazał oczywistym jest, że realizacja zadania wiąże się z podjęciem szczególnie wytężonej pracy po stronie wykonawcy, co zostanie sfinansowane z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - czytamy w komunikacie wojewody dotyczącym decyzji MZ.

Biuro prasowe wojewody poinformowało ponadto, że szpital tymczasowy zostanie doposażony z Agencji Rezerw Materiałowych oraz w produkty zakupione w wyniku przekazanych miastu przez wojewodę środków - m.in. w 80 respiratorów, 300 kardiomonitorów, 25 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, 300 szt. łóżek szpitalnych, 300 szt. dozowników do tlenu, 100 pomp infuzyjnych, aparat do USG, aparaty do RTG. Sfinansowane zostanie też m.in. wyposażenie apteki szpitalnej, wyposażenie laboratorium, lodówka medyczna, stoły zabiegowe, monitory medyczne diagnostyczne. Szpital otrzyma również artykuły włókiennicze, m.in.: fartuchy operacyjne, poduszki, prześcieradła, poszewki, koce, ręczniki. Wojewoda zapewni także środki ochrony indywidualnej dla personelu, który zostanie zatrudniony w szpitalu tymczasowym.

Szpital tymczasowy w Szpitalu Południowym będzie jednym z 8 szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim w ramach planu zabezpieczenia łóżek covidowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum