Warszawa: trzy szpitale nadal negocjują kontrakty z NFZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2009 09:17

Trzy warszawskie szpitale wciąż nie zdecydowały się na podpisanie kontraktu z NFZ na drugie półrocze. O lepsze warunki finansowe walczą nadal: Instytut Matki i Dziecka, Instytut Hematologii i Centrum Zdrowia Dziecka. Czasu na negocjacje zostało niewiele, bo tylko do końca lipca.

– Negocjacje się przeciągają, ponieważ Fundusz zaproponował kontrakt niższy, niż na pierwsze półrocze – mówi Gazecie Wyborczej Beata Rędziak z CZD.

Podobnie jest w Instytucie Matki i Dziecka. Witold Strobel z IMiD podkreśla, że lecznicy chodzi o to, aby propozycje Funduszu były realne, tj. żeby uwzględniały fakt, że  leczenie dzieci kosztuje więcej, niż leczenie dorosłych. Małych pacjentów trzeba np. nakarmić nie trzy, ale pięć razy dziennie, a do wielu badań trzeba ich znieczulać, co wymaga leków i pracy anestezjologa.

Tymczasem NFZ ma coraz większe kłopoty finansowe. W ub.r. miał 256 mln zł nadwyżki, bo rozpędzona gospodarka powodowała, że do kasy funduszu wpływało więcej pieniędzy ze składek zdrowotnych.

– W tym roku będziemy mieli 200 mln zł niedoboru – szacuje Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

To oznacza o około 90 mln zł mniej na podstawową opiekę zdrowotną i 110 mln mniej na refundację leków.

– Szpitale dostaną tyle samo środków, co w pierwszym półroczu – zapowiada Pawłowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum