Warszawa: szpitale powinny pomóc bezdomnym po wypisie znaleźć nocleg

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 10:30

Warszawskie szpitale mają informować OPS-y, gdy wypisują bezdomnego. Bywa, że gdy stan jego zdrowia trochę się polepszy, osoba bezdomna dostaje wypis i ląduje na ulicy. Przy mrozie, osłabieniu i w trudnej sytuacji psychicznej. Do tej pory szpitale nie musiały dotąd nigdzie bezdomnego kierować.

Warszawa: szpitale powinny pomóc bezdomnym po wypisie znaleźć nocleg
W przypadku szpitali miejskich miasto zamierza sprawdzać i egzekwować współpracę z OPS-ami. Fot. Archiwum

Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, w czwartek (10 stycznia) zostało wysłane pismo do wszystkich warszawskich szpitali, żeby w sytuacjach wypisu bezdomnego kontaktowały się z dzielnicowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

W przypadku szpitali miejskich miasto zamierza sprawdzać i egzekwować współpracę z OPS-ami. W przypadku pozostałych skończy się na prośbie.

Po ulicach Warszawy jeździ też specjalny autobus dla bezdomnych, bez kasowników i z ciepłą herbatą. W środku są streetworkerzy z Mobilnego Punktu Poradnictwa, którzy powiedzą, gdzie znaleźć schronienie, jedzenie, kąpiel. Trasa autobusu została zaplanowana tak, żeby bezdomni mogli łatwo poruszać się między placówkami. Miejsce w autobusie można zająć, nawet gdy osoba jest pod wpływem alkoholu. Z autobusu wypraszane są jedynie osoby agresywne.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum