Warszawa: szpitale nie będą unikać ostrych dyżurów?

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2009 17:05

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, spotkał się dziś (10 lutego) z przedstawicielami siedmiu organów założycielskich szpitali działających na terenie m. st. Warszawy w sprawie zapewnienia ostrych dyżurów w stolicy. Najważniejszym ustaleniem była deklaracja wszystkich organów założycielskich, że należące do nich lecznice nie będą odmawiały umieszczenia ich w grafikach.

- To zapewnienie jest szczególnie istotne, choćby z tego względu, że problem ostrych dyżurów pojawił się wówczas, gdy wycofały się z nich niektóre szpitale - powiedział Jacek Kozłowski. - Na razie bezpieczeństwo warszawskich pacjentów jest zapewnione. Grafik na luty istnieje, na marzec powstanie. Chcielibyśmy, aby w kolejnych miesiącach zaczął obowiązywać mechanizm docelowy, trzeba go jednak wspólnie wypracować w porozumieniu ze wszystkimi organami założycielskimi szpitali. Mam nadzieję, że stanie się to najpóźniej w marcu.

Marek Haber, wiceminister zdrowia, podkreślił, że szpitale kliniczne, tak samo, jak wszystkie pozostałe, będą uczestniczyły w ostrych dyżurach w Warszawie.

- Nie mogą jednak być obciążane ponad miarę, w sytuacji, gdy wielu zgłaszających się na ich izby przyjęć pacjentów z powodzeniem mogłyby przyjąć lecznice miejskie lub marszałkowskie, które mają wolne łóżka - ocenił Marek Haber. - Obciążenie szpitali powinno być równomierne, dlatego potrzebna jest koordynacja, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności.

Przypomnijmy: 22 stycznia br. minister zdrowia Ewa Kopacz zleciła Mazowieckiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ przeprowadzenie kontroli w 16 warszawskich szpitalach. Jej celem było sprawdzenie, czy lecznice, które mają wolne łóżka, przyjmują zgłaszających się chorych, czy też odsyłają ich do innych szpitali.

Obecnie działa w Warszawie trzech koordynatorów, którzy zbierają informacje o wolnych łóżkach w lecznicach.

- Jeden działa w Biurze Polityki Zdrowotnej m. st. Warszawy i monitoruje wolne łóżka dla pacjentów w stanach zagrożenia życia, np. na oddziałach wewnętrznych, neurologicznych lub OIT, drugi w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, trzecim jest lekarz, specjalista ds. ratownictwa medycznego w Mazowieckim Urzędzie Wojwódzkim - mówi Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum