Warszawa: szpitale Praski i na Solcu za rok będą spółkami?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2009 09:33

Projekt połączenia warszawskich szpitali w czterech spółkach został wprawdzie odłożony do lamusa, nie oznacza to jednak, że przekształceń nie będzie. Obejmą one przede wszystkim najbardziej zadłużone placówki. Miasto musi jednak wygospodarować około 60 mln zł na ich oddłużenie.

Największe zobowiązania ciążą na Szpitalu na Solcu (47 mln zł) i Szpitalu Praskim (70 mln zł). W lecznicy na Solcu lekarze zatrudnieni na kontraktach od trzech miesięcy nie otrzymują pieniędzy. Konto placówki zajął komornik. M. st. Warszawa chce w ciągu roku przekształcić oba szpitale w spółki ze 100-procentowym udziałem miasta. Już 9 lipca radni mają głosować nad uchwałą intencyjną w tej sprawie. Jeśli zostanie przegłosowana, ratusz przystąpi do przygotowania przekształceń.

Problemem jest jednak brak sprawnego menedżera, który opracowałby plan naprawczy i pokierował Szpitalem na Solcu. Pierwszy kandydat na dyrektora po przejrzeniu dokumentów zrezygnował...

- A w biznesplanie obecnej pani dyrektor brakuje wizji przyszłości i wskazania kierunków rozwoju - wyjaśnia Gazecie Wyborczej Dariusz Hajdukiewicz, p.o. dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej m. st. Warszawy.

Gdy biznesplan już powstanie, muszą go zaakceptować NFZ i Bank Gospodarstwa Krajowego. Potrzebna jest także zgoda związków zawodowych oraz załogi, która restrukturyzację utożsamia ze zwolnieniami grupowymi. Zdaniem Dariusza Hajdukiewicza niesłusznie: mogą przecież powstać nowe poradnie lub zakres usług komercyjnych, gdzie też potrzebni będą pracownicy.

Kolejny problem to prawo własności do nieruchomości, które może zablokować obie lecznice. Przychodnie należące do Szpitala na Solcu mają problemy własnościowe. Ratusz chce je oddzielić od szpitala, ale na to trzeba czasu. W Szpitalu Praskim brakuje dla odmiany ksiąg wieczystych, a na działce należącej do skarbu państwa stoi budynek kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Granice nieruchomości są ustalane od 11 lat.

Od podobnych problemów wolny jest natomiast Szpital Specjalistyczny św. Zofii, który zamiast strat przynosi zyski. Dyrektor Wojciech Puzyna uzasadnia chęć przekształcenia w spółkę możliwością wejścia na rynek prywatnych i zagranicznych ubezpieczeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum