Warszawa: szpital wojewódzki na plusie po przekształceniach

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 13 września 2011 19:47

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie (dawniej Bródnowski), który od 1 stycznia działa w formie spółki prawa handlowego wypracował ponad 390 tys. zł zysku w pierwszym półroczu b.r. W połowie zeszłego roku miał 13,729 mln zł straty.

Warszawa: szpital wojewódzki na plusie po przekształceniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreśla Teresa Bogiel, prezes szpitalnej spółki, zysk udało sie wypracować bez redukcji zatrudnienia, co więcej placówka zatrudniła nowy personel.

- Zatrudnienie zwiększyło się w sferze działalności medycznej, brakowało personelu średniego - mówi prezes Bogiel.

O ile  w połowie zeszłego roku w szpitalu pracowało 1564 osób, to w tym roku liczba ta zwiększyła się do 1593. Zmieniła się jednak struktura zatrudnienia - więcej jest kontraktów, a mniej umów o pracę.

Jak tłumaczy Teresa Bogiel było to możliwe dzięki temu, że szpital zwiększył przychody i jednocześnie ograniczył koszty funkcjonowania. Obniżenie kosztów możliwe było dzięki przejęciu zadłużenia lecznicy przez województwo. Koszty finansowe obsługi zadłużenia wynosiły już 6 mln zł. Szpitalowi udało się też zaoszczędzić na tzw. kredytach kupieckich.

- Płaciliśmy z opóźnieniem, w związku z czym kupowaliśmy towary i usługi drożej. Teraz nie mamy opóźnień i kupujemy taniej. Jednocześnie przy zwiększonej liczbie realizowanych świdczeń, koszty leków i materiałów są na poziomie z 2010 r. - wyjaśnia Teresa Bogiel.

Przychody szpitala zwiększyły się dzięki wzrostowi liczby wykonanych świadczeń. Liczba hospitalizacji w pierwszym połroczu b.r.  w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła o 842 (z 12,637 tys. do 13,479 tys.). Liczba porad ambulatoryjnych w szpitalu zwiększyła się o blisko 9,5 tys. (z 76,131 tys. porad do 85,614 tys.).

- Zwiększyliśmy wydajność. Tą samą kadrą i wyposażeniem obsłużyliśmy znacznie większą liczbę pacjentów - tłumaczy prezes. Jak informuje wykonanie kontraktu NFZ w pierwszym półroczu b.r. to 72,515 mln zł. W zeszłym roku w analogicznym okresie wykorzystano 64,888 mln zł.

Bogiel obawia się, że ta pozytywna tendencja może zostać wyhamowana, ponieważ na drugie półrocze kontrakt jest zbyt niski (brakuje około 8 mln zł).

- Będziemy zabiegali o zwiększenie kontraktu z NFZ do poziomu wykonania za I półrocze - zapowiada prezes szpitalnej spółki.

Zdaniem Adama Struzika, marszałka woj. mazowieckiego dalsze powodzenie przekształceń w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim zależy między innymi od tego, czy NFZ będzie płacił placówce za wykonane świadczenia.

Jak tłumaczył marszałek, oby nie okazało się, że samorząd zrobił co mógł (przejął ponad 90 mln zł długu szpitala), załoga potrafiła się przestawić na nowe zasady pracy, zarząd działa gospodarnie, ale NFZ powie "my nie mamy na to pieniędzy".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze