Warszawa: szpital straci śródmiejskie przychodnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2009 18:21

Przychodnie w Warszawie należące do Szpitala Śródmiejskiego na Solcu mają być włączone w struktury SZPZLO Warszawa-Wola.

O decyzji zaważyły, jak często bywa, finanse...

Projekt uchwały dotyczy specjalistycznych przychodni przy ul. Chmielnej, Karmelickiej, Konwiktorskiej, Mariańskiej i Dragonów; Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul. Twardej, Przychodni Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Solec; Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Skorupki oraz Zakładu Rehabilitacji Leczniczej przy ul. Mokotowskiej. SZPZLO Warszawa-Wola od 2003 r. osiąga dodatnie wyniki finansowe, tymczasem zakład na Solcu od lat ponosi dotkliwe strat.

Rok 2008 szpital zamknął stratą w wysokości ok. 5,23 mln zł i został zakwalifikowany do najgorszej kategorii stabilności ekonomiczno-finansowej. Na koniec czerwca br. dług zakładu sięgnął ponad 40 mln zł, z czego ponad 23 mln zł to zobowiązania wymagalne.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały, pogłębiające się zadłużenie szpitala na Solcu oraz niemożność przekazania zakładowi dotacji powoduje, że przychodnie (które nie generują strat finansowych) nie mają możliwości realnego rozwoju. W projekcie uchwały nie wpisano daty, kiedy przychodnie miałyby zostać odłączone od „Solca”. Nie jest pewne, czy decyzja zapadnie na sesji Rady Warszawy 17 grudnia.

W połowie maja 2009 roku Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że przeprowadzona w szpitalu na Solcu kontrola wykazała, że jest on w stanie zapaści finansowej. Długi oraz zobowiązania prawie trzykrotnie przewyższały wartość jego majątku.

Według Izby szpital nie potrafił wykorzystać dobrze pieniędzy miejskich na usługi z zakresu programów zdrowotnych. W 2006 r. wykorzystano tylko ok. 20 proc. przyznanej kwoty, w 2007 jedynie 13 proc., zaś w 2008 (do połowy listopada) - 17 proc.

NIK informowała także, że z 11 zadań przewidzianych w programie restrukturyzacji finansowej szpitala, dziewięciu nie podjęto w ogóle, zaś w dwóch nie uzyskano zakładanych wyników finansowych. Kredyt i pożyczka zaciągnięte na restrukturyzację posłużyły do spłaty zobowiązań m.in. wobec ZUS oraz spłatę części należności wobec dostawców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum