Warszawa: szpital pediatryczny WUM jednym z trzech najbardziej zadłużonych w kraju

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2018 09:43

Otwarty jesienią 2015 roku szpital pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tonie w długach. Jego zobowiązania sięgają prawie 382 mln zł. Gdy odniesiemy to do przychodów, okaże się wówczas, że szpital jest w trójce najbardziej zadłużonych w kraju.

Warszawa: szpital pediatryczny WUM jednym z trzech najbardziej zadłużonych w kraju
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Budowa Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. J.P. Brudzińskiego w Warszawie kosztowała 550 mln zł. Wkrótce po oddaniu go do użytku placówka za nowoczesne rozwiązania otrzymała specjalne wyróżnienia. Niestety, jak się okazuje życie szybko zweryfikowało te oceny.

Firma audytorska, która na zlecenie WUM oceniły obecnie szpital pod względem architektonicznym uznała, że placówka jest niepraktyczna z punktu widzenia celu, do którego została stworzona. Ma olbrzymie korytarze i klatki schodowe, które w tego typu budynkach nie są potrzebne. Koszty utrzymania są bowiem duże, a liczba łóżek relatywnie mała. Do prowadzenia działalności medycznej lub pod wynajem przeznaczone jest zaledwie 41 proc. powierzchni budynku. Sytuacja finansowa również daleka jest od optymalnej, także ze względu na opóźnienia np. w uruchomieniu bloku operacyjnego.

Wprawdzie władze uczelni podejmują działania, które mają pomóc szpitalowi wyjść z dramatycznej sytuacji, takie jak hurtowy zakup leków, obniżenie kosztów administracyjnych czy obsługi długu, jednak wydaje się, że tego typu rozwiązania nie są wystarczające by szpital się nie zadłużał.

Więcej: www.money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum