Warszawa: ratusz chciałby płacić za znieczulenia przy porodzie

Autor: Życie Warszawy, IB/Rynek Zdrowia • • 14 września 2009 11:40

Warszawski ratusz planuje przeznaczyć 1 mln zł rocznie na finansowanie znieczuleń przy porodzie. W programie wprowadzone zostaną prawdopodobnie ograniczenia meldunkowe i dochodowe.

Warszawa: ratusz chciałby płacić za znieczulenia przy porodzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Mnie bolało, ja bym skorzystała – miała ponoć powiedzieć, jak pisze Życie Warszawy, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz po zapoznaniu się z projektem.

Dr Wojciech Puzyna, dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie, bardzo pozytywnie ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl plany warszawskiego samorządu.

– To bardzo potrzebna inicjatywa – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Puzyna. – Znieczulenie przy porodzie przestanie być „luksusem”, na który nie wszystkich stać. Finansowanie przez stołeczny samorząd usług, za które nie płaci NFZ, jest kolejnym krokiem we właściwym kierunku, po „Szkołach Rodzenia” i pakiecie „Zdrowie, Mama i Ja”. Oczywiście pomysł wymaga dopracowania.

W Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie w 2008 roku ponad 60 proc. porodów drogami i siłami natury odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, z tego około 1 proc. ze wskazań medycznych. Wszystkie znieczulenia ze wskazań medycznych są bezpłatne dla pacjentek. Znieczulenie na życzenie kosztuje 600 zł.

W ubiegłym roku w szpitalu św. Zofii przyszło na świat 4705 dzieci, w br. do końca lipca urodziło się tu 2883 dzieci. W 2008 r. w stołecznych szpitalach przyszło na świat 29,3 tys. noworodków.

Co roku w Polsce rodzi się około 370 tys. dzieci. W 2007 r. znieczulenie przy porodzie otrzymało nie więcej, niż 10 proc. rodzących kobiet. Tymczasem zapotrzebowanie jest znacznie większe: z doświadczeń szpitali wynika, że o znieczulenie zewnątrzoponowe prosi około 60 proc. pacjentek. Rodzące nie otrzymują zazwyczaj tej „ponadstandardowej” w polskich warunkach usługi (w warunkach europejskich jak najbardziej standardowej) m. in. ze względu na zbyt małą liczbę anestezjologów. Szacuje się, że koszty refundacyjne nie przekroczyłyby w skali całej Polski 60 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze