Warszawa: przenosiny do Otwocka ratunkiem dla szpitala klinicznego?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2011 15:39

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego w Warszawie ma ponad 300 łóżek i kilka unikalnych klinik. Ale ma też kłopot - mieści się w zabytkowym budynku. A to utrudnia dostosowanie go do wymogów Ministerstwa Zdrowia.

Warszawa: przenosiny do Otwocka ratunkiem dla szpitala klinicznego?
Powinno się w nim zamontować kilka wind, poszerzyć klatki schodowe i przebudować sale chorych, bo każda musi mieć łazienkę. Potrzeba na to ok. 140 mln zł. Dostosowanie budynku do wymogów stawianych szpitalom, wymagałoby zamknięcia na rok lub dwa lata. Na dodatek szpital ma długi - około 38 mln zł. Właściciel placówki, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, nie ma na to pieniędzy.

Aby jakoś wyjść z impasu Jan Czeczot, dyrektor placówki, zaproponował miastu, by przenieść personel i sprzęt ze placówki do Szpitala Południowego, który ma powstać na Ursynowie. Miasto jednak nie jest zainteresowane tym pomysłem. Jak tłumaczy w "Gazecie Wyborczej" Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor biura polityki zdrowotnej: - Szpital Orłowskiego przyjmuje najciężej chorych z całej Polski. Ich leczenie jest drogie i często nieopłacalne, bo NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów, i wtedy łatwo wpaść w długi.

Drugi pomysł dyrektora Czeczota to przeniesienie części klinik do szpitala ortopedycznego w Otwocku, który też należy do CMKP.

Więcej: www.gazeta.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum