Gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 29-09-2011 13:43

Warszawa: prywatne szpitale powalczą o kontrakty z NFZ

Zarówno otwarty w środę (28 września) szpital Swissmed, jak i prywatne lecznice Lux-Med, Medicover lub Enel-Med zamierzają starać się o kontrakty z NFZ.

Prezes Swissmed Roman Walasiński przypomina, że gdański szpital należący do spółki, ma roczny kontrakt z NFZ w wysokości około 26 mln zł. Prezes liczy na to, że część usług w stolicy także sfinansuje publiczny płatnik. Chodzi głównie o operacje ortopedyczne, ginekologiczne, okulistyczne, onkologiczne i jednodniowe zabiegi z zakresu urologii i laryngologii - informuje portal Gazeta.pl.

Centrum Medyczne Enel-Med buduje w Warszawie już drugi mały szpital. Zamierza go otworzyć pod koniec roku i też liczy na kontrakt z NFZ. Lux Med  z kolei uruchomił placówkę chirurgii jednego dnia przy ul. Puławskiej.

Kolejna prywatna lecznica planująca leczenie pacjentów objętych publicznym ubezpieczeniem powstaje na warszawskim Mokotowie i jest budowana przez Platinum Hospitals. Wiesław Kaczmarek, prezes firmy przyznaje, że bez kontraktu z NFZ szpital nie ma racji bytu.

Tymczasem w 2012 r. Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ na leczenie może mieć nawet o 1 mld zł mniej. Według nowego algorytmu podziału środków Mazowsze dostanie 8,5 mld zł, podczas, gdy w starym przeliczniku byłoby to 9,6 mld zł.

Więcej: www.gazeta.pl