Warszawa prokuratura bada obrót długami szpitali przez BOŚ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 14:40

Według Radia ZET, przez działalność Piotra Kownackiego Bank Ochrony Środowiska mógł stracić nawet 120 mln zł., czasie gdy Kownacki - obecny szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w latach 1999-2001 wiceprezes tego banku - nadzorował w nim inwestycje w długi służby zdrowia.

W poniedziałek (25 maja) Radio ZET poinformowało, że dotarło do dokumentu kontrolerów banku, którzy krytycznie ocenili prowadzone przez Kownackiego inwestycje i stwierdzili, że bank nie przeanalizował rynku, a skupując długi bardzo przepłacił. Według tych dokumentów pracownicy banku uznali, że mogło dojść do wyprowadzenia pieniędzy z BOŚ na kampanię wyborczą jednej z partii politycznych.

Pytany o te doniesienia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mateusz Martyniuk potwierdził, że ABW – pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola – prowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę spółki w związku z nieprawidłowościami w skupie wierzytelności służby zdrowia.

Według Martyniuka zawiadomienie do prokuratury złożyła spółka Management, będąca kontynuatorem prawnym spółki TF BOŚ, powołanej przez bank w 2000 r. do obracania wierzytelnościami służby zdrowia.

– Śledztwo wszczęto w kwietniu, został wówczas przesłuchany zawiadamiający, a także zwrócono się do banku o stosowną dokumentację – dodał rzecznik.

Postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków lub nadużycia uprawnień przez osoby zarządzające tą spółką na początku lat 2000 - za takie przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia. Jeśli byłoby ono połączone z wyrządzeniem szkody wielkich rozmiarów grozi do 10 lat więzienia.

Jak podaje Radio ZET, w 2001 r. za wierzytelności służby zdrowia w złej kondycji finansowej płacono mniej niż 90 proc. należności głównej, a za odsetki nie płacono wcale. Bank natomiast kupował wierzytelności za około 100 proc. należności głównej plus 70 procent odsetek.

– Informacji tej nie zweryfikowano, ani nie wyciągnięto z niej żadnych wniosków. Dopuszczono nabywanie wierzytelności bez konieczności potwierdzenia zadłużenia przez dłużnika. Równocześnie obowiązywał warunek, że zapłata za wierzytelność miała być dokonywana w terminie 3 dni od zawarcia umowy - podała rozgłośnia.

Kownacki utrzymuje, że jego decyzje były trafne i podkreśla, że Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy BOŚ udzieliło mu skwitowania, akceptując jego decyzje. Jak jednak twierdzi radio, prawnicy banku rozważają możliwość uchylenia absolutorium dla zarządu banku za 2001 r. Akcjonariusze zbierają się na WZA w czerwcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum