TVN Warszawa/Rynek Zdrowia | 07-07-2013 11:54

Warszawa: pielęgniarki ze Szpitala Solec - szpitalne spółki nie dla pacjentów

"Szpitale-spółki nie są dla pacjentów. Służą wyłącznie grupie osób, która szybko i bezboleśnie chce się dorobić" - napisały w liście skierowanym do prezydent Warszawy pielęgniarki i położne ze stołecznego Szpitala Solec Sp. z o.o.

"Forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest odpowiednia do zaspakajania potrzeb zdrowotnych ludzi. Szpitale-spółki rządzą się własnymi prawami, bardzo często balansując na granicy prawa, wykorzystując do tego ustawę o działalności leczniczej" - piszą pielęgniarki.

Żądają ponadto publicznego audytu skutków przekształcenia lecznicy z udziałem niezależnych ekspertów - informuje TVN Warszawa.

Dyrektor biura polityki zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy Dariusz Hajdukiewicz zaznacza jednak, że spółka finansowo funkcjonuje dobrze i z roku na rok wyraźnie poprawiła wyniki. Przypomina także, że wcześniej szpital zalegał po kilka miesięcy z wypłatami wynagrodzeń, załoga groziła odejściem z pracy, dostawcy zaprzestali dowożenia towarów, w tym leków, a placówka praktycznie była w likwidacji. Dzięki przekształceniu zaczęła funkcjonować od nowa.

Hajdukiewicz dodaje, że w ostatnim kwartale br. przekształcony zostanie Szpital Grochowski, a w przyszłym roku - Czerniakowski.

Więcej: http://tvnwarszawa.tvn24.pl