Warszawa: personel szpitali przeciwny konsolidacji zaplanowanej przez WUM

Autor: KL,Metrowarszawa.pl/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 10:15

Sytuacja ekonomiczna Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie sprawiła, że Warszawski Uniwersytet Medyczny zdecydował, iż kołem ratunkowym dla szpitala może być jego konsolidacja z dwoma innymi placówkami. Personel tych lecznic protestuje jednak przeciwko połączeniu i ratowaniu upadającego szpitala ich kosztem.

Warszawa: personel szpitali przeciwny konsolidacji zaplanowanej przez WUM
Pracownicy dwóch warszawskich szpitali uważają, że ratowanie Dziecięcego Szpitala Klinicznego odbędzie się ich kosztem. Fot. Shutterstock

O pomyśle połączenia trzech szpitali klinicznych należących do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Rynek Zdrowia jako pierwszy poinformował w maju br.  Jak informowała nas Marta Wojtach, rzecznik WUM, podjęta 21 maja przez Senat WUM uchwała dotyczyła połączenia trzech samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM.

Chodzi o Centralny Szpital Kliniczny, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Szpitale mają być połączone na zasadzie konsolidacji autonomicznej i działać w ramach UCK WUM jako oddzielne zakłady lecznicze (filie) o dotychczasowych nazwach oraz w dotychczasowych lokalizacjach i budynkach. 

Jak zapewniała nas rzecznik Wojtach, utrzymana ma być struktura kliniczna, a wszyscy pracownicy zostaną przejęci przez UCK WUM. 

Czytaj też: Fuzja szpitali klinicznych. To tez szansa na nowe otwarcie 

Tym zapewnieniom nie dają wiary pracownicy szpitali. Katarzyna Korzeniewska ze związków zawodowych Szpitala Klinicznego Dziesiątka Jezus uważa , że szpital pediatryczny ratuje się kosztem pozostałych lecznic. 

Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny uruchomiono w 2015 roku. Na koniec ubiegłego roku jego dług już wynosił prawie 400 mln zł, z czego 160 mln zł należne jest pięciu parabankom.

W 2016 roku szpital opracował plan naprawczy. Miała być to podkładka pod kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego na częściową spłatę zadłużenia. Bank odmówił, a szpital rok później opracował kolejny plan naprawczy. Krótko po tym, bankowcy stwierdzili, że kredyt wchodzi w grę dopiero po połączeniu trzech szpitali zarządzanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Jak ujawnia serwis Metrowarszawa.pl równocześnie, WUM ogłosił publiczny przetarg na audyt oceniający działanie szpitali i wskazanie pomysłów na wyprowadzenie ich na prostą. 

Eksperci najgorzej ocenili sytuację szpitala dziecięcego uznając, że nie ma szans na jakąkolwiek poprawę sytuacji finansowej tej lecznicy i należy rozważyć opcję jego oddłużenia powiązanego z restrukturyzacją lub likwidacją.

Pomysłem na ratowanie szptitala jest jego połączenie z pozostałymi dwoma placówkami, które nadzoruje WUM.  Pracownicy tych szpitali podejrzewają, że połączenie szpitali ostatecznie zaowocuje zwolnieniami i to oni ''zapłacą'' za długi lecznicy pediatrycznej. Rzeczniczka WUM, nie zaprzecza stanowczo zwolnieniom. Zapewnia jedynie, że ''redukcja zatrudnienia nie będzie głównym elementem restrukturyzacji''.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum