Warszawa: personel szpitali przeciwny konsolidacji zaplanowanej przez WUM

Autor: KL,Metrowarszawa.pl/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 10:15

Sytuacja ekonomiczna Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie sprawiła, że Warszawski Uniwersytet Medyczny zdecydował, iż kołem ratunkowym dla szpitala może być jego konsolidacja z dwoma innymi placówkami. Personel tych lecznic protestuje jednak przeciwko połączeniu i ratowaniu upadającego szpitala ich kosztem.

Pracownicy dwóch warszawskich szpitali uważają, że ratowanie Dziecięcego Szpitala Klinicznego odbędzie się ich kosztem. Fot. Shutterstock

O pomyśle połączenia trzech szpitali klinicznych należących do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Rynek Zdrowia jako pierwszy poinformował w maju br.  Jak informowała nas Marta Wojtach, rzecznik WUM, podjęta 21 maja przez Senat WUM uchwała dotyczyła połączenia trzech samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM.

Chodzi o Centralny Szpital Kliniczny, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Szpitale mają być połączone na zasadzie konsolidacji autonomicznej i działać w ramach UCK WUM jako oddzielne zakłady lecznicze (filie) o dotychczasowych nazwach oraz w dotychczasowych lokalizacjach i budynkach. 

Jak zapewniała nas rzecznik Wojtach, utrzymana ma być struktura kliniczna, a wszyscy pracownicy zostaną przejęci przez UCK WUM. 

Czytaj też: Fuzja szpitali klinicznych. To tez szansa na nowe otwarcie 

Tym zapewnieniom nie dają wiary pracownicy szpitali. Katarzyna Korzeniewska ze związków zawodowych Szpitala Klinicznego Dziesiątka Jezus uważa , że szpital pediatryczny ratuje się kosztem pozostałych lecznic. 

Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny uruchomiono w 2015 roku. Na koniec ubiegłego roku jego dług już wynosił prawie 400 mln zł, z czego 160 mln zł należne jest pięciu parabankom.

W 2016 roku szpital opracował plan naprawczy. Miała być to podkładka pod kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego na częściową spłatę zadłużenia. Bank odmówił, a szpital rok później opracował kolejny plan naprawczy. Krótko po tym, bankowcy stwierdzili, że kredyt wchodzi w grę dopiero po połączeniu trzech szpitali zarządzanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Jak ujawnia serwis Metrowarszawa.pl równocześnie, WUM ogłosił publiczny przetarg na audyt oceniający działanie szpitali i wskazanie pomysłów na wyprowadzenie ich na prostą. 

Eksperci najgorzej ocenili sytuację szpitala dziecięcego uznając, że nie ma szans na jakąkolwiek poprawę sytuacji finansowej tej lecznicy i należy rozważyć opcję jego oddłużenia powiązanego z restrukturyzacją lub likwidacją.

Pomysłem na ratowanie szptitala jest jego połączenie z pozostałymi dwoma placówkami, które nadzoruje WUM.  Pracownicy tych szpitali podejrzewają, że połączenie szpitali ostatecznie zaowocuje zwolnieniami i to oni ''zapłacą'' za długi lecznicy pediatrycznej. Rzeczniczka WUM, nie zaprzecza stanowczo zwolnieniom. Zapewnia jedynie, że ''redukcja zatrudnienia nie będzie głównym elementem restrukturyzacji''.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum